Σύνδεση μαθητή (-τριας) σε ψηφιακή τάξη του Edmodo

Σε μορφή αρχείου  *.pdf έχω αναρτήσει κείμενο με λεπτομέρειες για τα εξής επί μέρους θέματα :

• Πώς μπορεί ένας μαθητής (-τρια) να κάνει εγγραφή στο Edmodo και να γίνει μέλος μιας ψηφιακής τάξης.
  • Πώς ενώ είναι μέσα στο περιβάλλον της τάξης, μπορεί να αποχωρήσει από αυτό.
  • Πώς ένας μαθητής ή μαθήτρια μπορεί να εισέλθει στην τάξη, όποτε θελήσει.
  • Τέλος, πώς -κατά την φάση της εγγραφής του μαθητή ή της μαθήτριας- ο κηδεμόνας γονέας, μπορεί να γίνει μέλος της ψηφιακής τάξης και να έχει έτσι προνόμια λεπτομερούς ενημέρωσης της δραστηριότητας του παιδιού του (δραστηριότητες σχετικές με τη συμμετοχή στην ψηφιακή τάξη)

Δείτε στο link “Σύνδεση μαθητή (-τριας) σε ψηφιακή τάξη Edmodo” ό,τι έγραψα σχετικά με τα παραπάνω ζητήματα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗΠαρατήρησα ότι πρόσφατα (αρχές του 2019) η πλατφόρμα Edmodo κατά την διαδικασία εγγραφής του μαθητή τον υποχρεώνει να βρίσκεται σε αναμονή μέχρι ο διδάσκων να τον επιτρέψει “μπει” στην τάξη. Ο διδάσκων λαμβάνει -αυτόματα από την πλατφόρμα- ένα μήνυμα και οριστικοποιεί με ένα κλικ την εγγραφή του μαθητή…

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/wnikdim/2018/12/08/%cf%83%cf%8d%ce%bd%ce%b4%ce%b5%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%ce%b8%ce%b7%cf%84%ce%ae-%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%b1%cf%82-%cf%83%ce%b5-%cf%88%ce%b7%cf%86%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%ae-%cf%84%ce%ac%ce%be%ce%b7/