»

Ιαν 20

Εκτύπωσέ το Άρθρο

Φυσική κατ. Β Λυκείου – Ο νεπέριος λογάριθμος…

Εμφανίζεται από το πουθενά στη Φυσική Β΄ τάξης θετικής κατεύθυνσης, στα πρώτα μαθήματα θερμοδυναμικής. Οι μαθητές έχουν πλήρη άγνοια από λογαρίθμους, οπότε ο φυσικός πρέπει να κάνει μια μικρή αναφορά σε αυτή τη μαθηματική δομή (νεπέριος λογάριθμος).

Όταν γράφεις ένα άρθρο, θέλεις να έχεις μια πληρότητα.  Έτσι θέλω να δικαιολογήσω για το ποιόν και το μέγεθος τούτου του άρθρου μου. Ήθελα η πρώτη επεφή του μαθητή με τον νεπέριο αριθμό και τον νεπέριο λογάριθμο να είναι φιλική. κι αυτό προϋποθέτει μια καλή γνωριμία.

Αυτά!

Δείτε τη δική μου πρόταση στο link «ο νεπέριος λογάριθμος‘.

.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/wnikdim/2018/01/20/%cf%86%cf%85%cf%83%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b2%ce%84-%cf%84%ce%ac%ce%be%ce%b7-%ce%b8%ce%b5%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae%cf%82-%ce%ba%ce%b1%cf%84-%ce%bf-%ce%bd%ce%b5%cf%80%ce%ad%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%82/