Κατασκευαστής Ιστοσελίδων, SchSiteEditor

Η υπηρεσία φιλοξενίας ιστοσελίδων ΠΣΔ δίνει τη δυνατότητα κατασκευής και διαχείρισης ιστοτόπων μέσω ενός εύχρηστου εργαλείου κατασκευής ιστοσελίδων (Website builder), το SchSiteEditor, που είναι διαθέσιμο στην αρχική οθόνη του πίνακα ελέγχου του webhost.sch.gr :

schsiteeditor button2
Δυναμική προβολή πίνακα ελέγχου
schsiteeditor button
Ενεργή προβολή πίνακα ελέγχου

Ο χρήστης έχει τη δυνατότητα, μέσα από ένα απλοποιημένο και πλήρες γραφικό περιβάλλον, να κατασκευάσει τον ιστότοπό του για κάθε τύπο συσκευή, να διαχειριστεί την παρουσία του στα social media και να παρακολουθεί στατιστικά.

Ο νέος δημιουργός ιστοσελίδων SchSiteEditor προσφέρει ένα εύκολο και φιλικό περιβάλλον διαχείρισης καθώς και πληθώρα εργαλείων & λειτουργιών, γεγονός που σας επιτρέπει να δημιουργήσετε τον ιστότοπό σας σε ελάχιστο χρόνο!
Ενδεικτικά αναφέρουμε τις παρακάτω δυνατότητες:

• Πληθώρα έτοιμων Θεμάτων και προδιαμορφωμένων προτύπων ΠΣΔ (templates)
    Έτοιμα θέματα (templates), στα οποία μπορείτε να προσαρμόσετε το περιεχόμενο τους, να ορίσετε μενού, να προσθέσετε λειτουργίες ανάλογα με τις ανάγκες σας. Με ένα κουμπί δημοσιεύστε τη νέα σας ιστοσελίδα!
  • Ανταποκρίσιμος σχεδιασμός (Responsive design)
    Ο ιστότοπός σας θα είναι λειτουργικός και θα προσαρμόζεται δυναμικά σε κάθε διάσταση και προσανατολισμό οθόνης, ανάλογα με τη συσκευή (υπολογιστή, tablet, smartphone κτλ) που χρησιμοποιείτε. Με το SchSiteEditor μπορείτε να κάνετε μικροδιορθώσεις του αποτελέσματος για κάθε συσκευή ξεχωριστά.
  • Λειτουργία μεταφοράς και απόθεσης (Drag and Drop)
    Με τη δυνατότητα μεταφοράς και απόθεσης (drag and drop) δημιουργήστε πανεύκολα περιεχόμενο όπως κείμενο, εικόνες, κουμπιά, χάρτες, φόρμα επικοινωνίας κτλ απλά σύροντάς τα στη σελίδα σας. Μπορείτε επίσης να αλλάξετε τη σειρά εμφάνισής τους, τις διαστάσεις και τα χρώματά τους με μερικά κλικ.
  • Πολυγλωσσικότητα
    Μετατρέψτε τον ιστότοπό σας σε πολυγλωσσικό, προσθέτοντας περιεχόμενο σε περισσότερες γλώσσες.
  • Βελτιστοποιήση SEO
    Κάντε τον ιστότοπό σας φιλικό στις μηχανές αναζήτησης ρυθμίζοντας τίτλους, meta περιγραφές, φιλικά url.
  • Μέσα Κοινωνικής δικτύωσης (Social media)
    Προσθέστε στον ιστότοπό σας τη δυνατότητα κοινοποίησης στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης Facebook, Instagram, Twitter κτλ .
  • Πληθώρα πρόσθετων (plugins)
    Ο δημιουργός ιστοσελίδων SchSiteEditor προσφέρει μια μεγάλη γκάμα έτοιμων προς χρήση πρόσθετων με ένα κλικ.
    Ενδεικτικά:
    o Βασικό: Κουμπί, Γλώσσες, Σχεδιασμός, Φόρμα, Σχήμα, SEO
    o Συλλογή: Μικρογραφίες, Παρουσίαση εικόνων, Τοιχοποιία
    o Πολυμέσα: Youtube, Vimeo, κα
    o Χάρτες: Google maps, Yandex, BingMaps
    o Κοινωνικό: Instagram, Facebook, Twitter
    o Για προχωρημένους: HTML, Αντίστροφη μέτρηση, AdSence, Google Ημερολόγιο
  • Διαδραστικός βοηθός χρήσης
    Έχετε πρόσβαση σε όλες τις δυνατότητες, τα εργαλεία και τις λειτουργίες που προσφέρει το εργαλείο SchSiteEditor, απλά επιλέγοντας το σύνδεσμο «Βοήθεια».

Προδιαμορφωμένα πρότυπα ΠΣΔ (template) για σχολική μονάδα

Στο εργαλείο κατασκευής ιστοσελίδων SchSiteEditor είναι διαθέσιμα δύο προδιαμορφωμένα πρότυπα (template) για σχολική μονάδα, προσανατολισμένα σε κάθε μια βαθμίδα εκπαίδευσης, τα οποία μπορείτε να δείτε παρακάτω:

Στην πρώτη σας είσοδο στον SchSiteEditor σας δίνεται η δυνατότητα να επιλέξετε από μια πληθώρα προτύπων. Για τα προδιαμορφωμένα του ΠΣΔ επιλέγετε την κατηγορία “SCH Templates” (επιλογή 1) και στη συνέχεια ένα από τα 2 πρότυπα ανάλογα με τη βαθμίδα της μονάδας (επιλογή 2).

SchSiteEditor 01b

Πρόκειται για δύο εύχρηστα template, που σας δίνουν πολλές δυνατότητες κατασκευής του ιστοτόπου του σχολείου σας. Βασίζονται στη λειτουργία μεταφοράς και απόθεσης (Drag and Drop), η οποία λιγοστεύει τις κινήσεις και αυξάνει τις δυνατότητες μορφοποίησης της δομής της σελίδας. Οι παρακάτω οδηγίες αναφέρονται στο template της Πρωτοβάθμιας και αναλόγως εφαρμόζονται στο template της Δευτεροβάθμιας.

Σημειώνουμε ότι για να αποθηκεύσετε οποιαδήποτε αλλαγή που κάνετε επιλέξτε στο πάνω δεξί μέρος της σελίδας στο αναδυόμενο μενού Αποθήκευση προχείρου, επιλογή (1) και για να δημοσιεύσετε στο διαδίκτυο τον ιστότοπο επιλέξτε Δημοσίευση, επιλογή (2).22