Πως μπορώ να εγκαταστήσω το Let’s encrypt πιστοποιητικό για το domain μου;

Το Let’s Encrypt Certificate το οποίο είναι μία αρχή έκδοσης πιστοποιητικού (CA) που μπορείτε να δημιουργήσετε ένα δωρεάν SSL πιστοποιητικό για το domain σας.

Για να το ενεργοποιήσετε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

1. Επισκεφθείτε τη σελίδα https://webhost.sch.gr και συνδεθείτε με τα στοιχεία σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
  2. Επιλέξτε την καρτέλα Τοποθεσίες Web & Τομείς. Επιλέξτε Πιστοποιητικά SSL/TLS για το domain που θέλετε να εγκαταστήσετε το πιστοποιητικό
  3. Στην επόμενη σελίδα επιλέξτε Εγκατάσταση
  4. Δηλώστε σαν email επικοινωνίας το email σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για να δέχεστε σημαντικές ενημερώσεις και προειδοποιήσεις. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περίπτωση απώλειας κλειδιού, ώστε να γίνει εκ νέου αποστολή του. Επιλέξτε Αποκτήστε το δωρεάν.

5. Μετά την εγκατάσταση εμφανίζεται η παρακάτω επιβεβαίωση και μέσα στα επόμενα 60 λεπτά η υπηρεσία θα έχει εγκατασταθεί με επιτυχία στο domain σας.