Κούραση, πίεση και άγχος επιβαρύνουν τους μαθητές

Κούραση, πίεση, πλήξη και άγχος είναι τα συναισθήματα από τα οποία διακατέχονται κυρίως οι μαθητές όταν βρίσκονται στο σχολείο τους, ενώ ακολουθούν τα συναισθήματα χαράς, δημιουργίας και αισιοδοξίας.Το κυρίαρχο συναίσθημα των μαθητών στο σχολείο, σε ποσοστό 68%, είναι η κούραση, και ακολουθεί η πίεση (58%), η πλήξη (53%), το άγχος (52%), η απογοήτευση (32%), απαισιοδοξία (27%), οργή (23%), χαρά και αισιοδοξία (22%), αίσθηση δημιουργικότητας (18%), ασφάλεια (17%), αίσθηση συλλογικότητας (16%), ηρεμία και μοναξιά (15%).

Η πλειονότητα των μαθητών του δημοτικού βρίσκουν πολύ έως αρκετά ελκυστικό τον τρόπο με τον οποίο διδάσκονται στο σχολείο, αλλά όσο ανεβαίνουν οι βαθμίδες της σχολικής εκπαίδευσης (γυμνάσιο και λύκειο) οι μαθητές κρίνουν λίγο έως καθόλου ελκυστικό τον τρόπο διδασκαλίας.

Πηγή: Καθημερινή. Περισσότερα……….

0 σχόλια ↓

Δεν υπάρχουν σχόλια ακόμη..