Βιογραφικό

Η συντάκτρια του ιστολογίου Τσαντίκου Βάγια είναι απόφοιτος του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νικης (ΑΠΘ). Έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στο τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, με ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία.

Το 2007 διορίστηκε μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ ως μόνιμος εκπαιδευτικός στη δημόσια εκπαίδευση. Ανήκει στη Δ/νση Δ/θμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας και έχει οργανική θέση στο 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας. Συμπληρώνει όμως το ωράριό της και σε άλλα γυμνάσια και λύκεια της πόλης.

Εκπονεί σε συνεργασία και με άλλους καθηγητές του σχολείου περιβαλλοντικά και πολιτιστικά προγράμματα, ενώ από το 2017 δραστηριοποιείται ενεργά και συμμετέχει σε ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ και προγράμματα etwinning.