Oktoberfest- Μόναχο

marienplatz

Το Οκτόμπερφεστ (Oktoberfest) είναι γιορτή μπύρας που λαμβάνει χώρα στο Μόναχο κάθε χρόνο στην περιοχή Theresienwiese. Διαρκεί δύο εβδομάδες και λήγει το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου. Καθιερώθηκε από το 1810, οπότε έγιναν μεγάλες γιορτές για το γάμο του πρίγκιπα της Βαυαρίας Λουδοβίκου Α’. Όλες οι ζυθοποιίες του Μονάχου προσφέρουν μπύρα στους επισκέπτες σε χαρακτηριστικές σκηνές χωρητικότητας 2-3.000 ατόμων. Σερβιτόροι και τα τελευταία χρόνια και αρκετοί επισκέπτες φορούν τις παραδοσιακές βαυαρικές ενδυμασίες.

Στο βιβλίο γερμανικών Deutsch- Ein Hit 2 που διδάσκεται στην τρίτη γυμνασίου, η ενότητα 2 αναφέρεται στο Μόναχο και στην Oktoberfest (γιορτή της μπύρας). Μόλις ξεκινήσουμε την ενότητα αυτή με τους μαθητές κάνουμε ένα μικρό projekt σχετικά με το Μόναχο και την Oktoberfest. Οι μαθητές βρίσκουν πληροφορίες για την πόλη και για τη γιορτή, όπως τί είναι η Oktoberfest, πότε ξεκίνησε να γίνεται αυτή η γιορτή στο Μόναχο, με ποια αφορμή ξεκίνησε, πότε λαμβάνει χώρα κ.τ.λ. Στο τέλος τους δείχνω και βίντεο, για να πάρουν μια μικρή γεύση από το Μόναχο και την Oktoberfest. (Μπορείτε να βρείτε πολλά στο youtube).

Βίντεο με ασκήσεις για την Oktoberfest

Βίντεο με ασκήσεις από το Deutsche Welle