Πρόταση διδασκαλίας για την πρώτη μέρα στο σχολείο.

Η πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο είναι μια σημαντική στιγμή για κάθε παιδί και την οικογένειά του. Είναι ένα νέο κεφάλαιο στη ζωή τους, γεμάτο προκλήσεις, νέες φιλίες και ανακαλύψεις. Για να κάνουμε αυτήν τη μετάβαση ομαλή και θετική, είναι σημαντικό να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον ασφάλειας και εμπιστοσύνης για τα παιδιά μας. Και τίποτα δεν μπορεί να μεταδώσει το αίσθημα αυτό καλύτερα από ένα αγαπημένο παραμύθι, όπως το “A Kissing Hand” (Ένα φιλί στο χέρι), που θα μας βοηθήσει να ενώσουμε τα παιδιά με την ιδέα της αγάπης και της στήριξης, ακόμα και όταν δεν βρίσκονται δίπλα μας.

Ακολουθεί σε sway μια πρόταση διδασκαλίας για την πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο, με ανάπτυξη δραστηριοτήτων βασισμένες στο παραμύθι “A kissing hand” της Audrey Penn σε εικονογράφιση των Ruth E. Harper και Nancy M. Leak. Μπορείτε να αξιοποιήσετε το υλικό ελεύθερα. Καλή σχολική χρονιά σε όλους.

Πρώτη μέρα στο σχολείο.. Πρόταση διδασκαλίας. (office.com)