Βίντεο από το αρχείο

του Αναστασίου Τασινού

Το βίντεο είναι από το αρχείο του δασκάλου και αδερφού μου Αναστασίου Τασινού. Διδάσκει το κεφάλαιο της Ιστορίας, «Άλωση της Κωνσταντινούπολης», στην Ε’ Τάξη του 47ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών, το σχολικό έτος 1995-1996. Η διδακτική ώρα ξεκινάει με την εξέταση του προηγούμενου μαθήματος (Οι Τούρκοι πολιορκούν την Κωνσταντινούπολη) με ερωτήσεις που τις έβγαλαν οι ίδιοι οι μαθητές και τις απευθύνουν στους συμμαθητές τους και στη συνέχεια γίνεται η παράδοση του μαθήματος με αφηγηματικό τρόπο· ακολουθούν οι ασκήσεις από το βιβλίο και στο τέλος οι μαθητές εντοπίζουν τις βασικές ερωτήσεις του διδαχθέντος κεφαλαίου. Παρατηρούμε κατά τη διάρκεια της διδακτικής ώρας ενεργή συμμετοχή των μαθητών και όχι παθητική παρακολούθηση του μαθήματος!