Σεμινάριο για την διαχείριση του μαθητικού άγχους, Άρτα 26/04/2015

agxos

Ένα διαφορετικό σεμινάριο διοργανώνεται στην Άρτα από τον Σύλλογο Ιδιοκτητών Ξένων Γλωσσών PALSO Άρτας, με θέμα τη διαχείριση του μαθητικού άγχους.
Όλοι γνωρίζουμε ότι οι μαθητές είναι οι πιο σκληρά εργαζόμενοι, καθώς βρίσκονται αντιμέτωποι με τις αυξημένες απαιτήσεις ενός απάνθρωπου εκπαιδευτικού συστήματος. Ο φόβος της αποτυχίας, σε συνδυασμό με την πίεση των προσδοκιών του οικογενειακού περιβάλλοντος και την ανάγκη προσωπικής επιβεβαίωσης, δημιουργεί ιδιαιτέρως αγχωτικές καταστάσεις στους μαθητές, που μεγιστοποιούνται όταν πλησιάζει ο καιρός των εξετάσεων.
Το σεμινάριο διαχείρισης μαθητικού άγχους θα πραγματοποιηθεί στο Επιμελητήριο της Άρτας τηνΚυριακή 26 Απριλίου 2015 στις 7 το βράδυ, με ομιλήτρια την Εκπαιδευτική Σύμβουλο κ. Βίκυ Καραχοντζίτη και η είσοδος είναι ελεύθερη σε γονείς, κηδεμόνες και φυσικά μαθητές.

Πηγή: Τηλεβόας της Άρτας

Συμβουλές για τη διαχείριση του άγχους -video

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο για την διαχείριση του μαθητικού άγχους, Άρτα 26/04/2015

Καλημέρα κόσμε!