Αναβολή αγιασμού

2024.

Ο Περιφερειάρχης ΠΑΜΘ
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΤΟΨΙΔΗΣ

“Μια αυλή για όλους, και όλοι για έναν”

Στα πλαίσια της Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας δημιουργήσαμε στην αυλή του σχολείου μας γωνιές όπου τα παιδιά μπορούν να περάσουν ποιοτικό χρόνο, να εκφράσουν ελεύθερα τα συναισθήματά τους και να έρθουν σε επαφή με τη φύση.

Διαγωνισμός “Κάνε μια Ευχή” Ελλάδος

Για ακόμη μια χρονιά το σχολείο μας βοήθησε δυναμικά στην πραγματοποίηση μιας ευχής και στη διάδοση της ελπίδας! Το δικό μας αστέρι ταξίδεψε να μεταφέρει  μήνυμα  ελπίδας σε παιδιά που το έχουν ανάγκη!

Μαθαίνουμε να τρώμε σωστά!

Σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Δράμας, επισκέφθηκε το σχολείο μας η διαιτολόγος, κ. Ιακωβίδου, με σκοπό να μάθουμε τις ομάδες τροφίμων και καλές πρακτικές σωστής και ισορροπημένης διατροφής. Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Α’ δημοτικού του Δημοτικού Σχολείου Βώλακα.

η

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ

Καλωσορίσαμε την Άνοιξη τραγουδώντας τα κάλαντα (της Άνοιξης) και μοιράζοντας λουλουδάκια (κατασκευές) στην τοπική κοινότητα του Βώλακα. Επισκεφτήκαμε όλες τις τοπικές επιχειρήσεις χαρίζοντας γέλιο και χαρά!!

IMG 2972IMG 297517157677942001715767794206IMG 2996 17157677942121715767794194 1715767794220IMG 3017IMG 3005

IMG 3025 IMG 3029 IMG 3319

Φτιάχνουμε το δικό μας λαχανόκηπο!

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στη θεματική “Φροντίζω το περιβάλλον” αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε το δικό μας μικρό λαχανόκηπο, στις ζαρτινιέρες της αυλής μας. Θέλοντας να προωθήσουμε την έννοια της βιώσιμης ανάπτυξης, συνεργαστήκαμε με αποτελεσματικότητα για τον κοινό σκοπό, αποδεχθήκαμε τις ευθύνες ενός λαχανόκηπου και σε λίγες μέρες θα απολαύσουμε την φρέσκια, γευστική σαλάτα μας!