Η φύση μάς καλεί!

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, έπειτα από σχετική έγκριση, θα υλοποιήσει ένα ακόμη Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα Erasmus με τίτλο “Η φύση μάς καλεί – Nature is calling us” που θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με το σχολείο CPI RAMÓN Y CAJAL, στην πόλη Ayerbe, στην Αραγονία της Ισπανίας.

Σκοπός του προγράμματος είναι η διδασκαλία να μεταφερθεί σε χώρους εκτός της σχολικής αίθουσας, όπου θα υπάρχει δυνατότητα για ολιστική και δημιουργική μάθηση και καλλιέργεια του σεβασμού προς τη φύση και των απαραίτητων για τον 21ο αιώνα πράσινων δεξιοτήτων. Τα δύο αυτά σχολεία έχουν μαθητές με παρόμοιες ηλικίες και με την παρούσα κατάσταση της πανδημίας του Κορωνοϊού αντιμετωπίζουν τις ίδιες δυσκολίες. Έχουμε απομακρυνθεί από το φυσικό μας περιβάλλον. Χρειάζεται, έτσι, να δώσουμε περισσότερες ευκαιρίες στα παιδιά να έρθουν σε μεγαλύτερη επαφή με τη φύση!