Βιβλία-Βιβλιοθήκες

IMG_3381a Μαθητές σχολείων της πόλης  μας συνεχίζουν τις επισκέψεις τους στη βιβλιοθήκη μας, με αφορμή την ενότητα 9 του β’ τεύχους του βιβλίου Γλώσσας της Ε΄Δημοτικού "Βιβλία-Βιβλιοθήκες".

Σήμερα, μας επισκέφθηκε η Ε’ Τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδειάς, συνοδεία του δασκάλου τους Χρήστου Δημητρίου, στα πλαίσια της παραπάνω δραστηριότητας.

Τα παιδιά έθεσαν τις ερωτήσεις τους, και επικέντρωσανIMG_3437a το ενδιαφέρον τους για την οργάνωση και  λειτουργία μιας βιβλιοθήκης γενικά (πώς ταξινομούνται τα βιβλία,  τί σπουδές απαιτούνται για να γίνει κανείς βιβλιοθηκονόμος, πώς γίνεται η αναζήτηση της πληροφορίας, πώς γίνεται η προμήθεια του υλικού κ.ά.), αλλά και για τη διαδρομή και τις δραστηριότητες της συγκεκριμένης βιβλιοθήκης.

Ξεναγήθηκαν στο χώρο, IMG_3517aξεφύλισσαν βιβλία, δανείστηκαν και περιηγήθηκαν με ενθουσιασμό στο διαδίκτυο.

Αυτού του είδους επισκέψεις, σε μια βιβλιοθήκη, έχουν στόχο να καλλιεργήσουν στους μαθητές θετική στάση απέναντι στα βιβλία και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις εκείνες που θα τους βοηθήσουν να βιώσουν θετικές εμπειρίες σχετικά με το διάβασμα, την εξοικείωση με το χώρο της βιβλιοθήκης και την απόκτηση της συνείδησης ότι η βιβλιοθήκη είναι χώρος εξερεύνησης, αναζήτησης, αισθητικής απόλαυσης και ταξιδιού.

IMG_3525a