Η τάξη μας Πρεσβευτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου!!!

Όπως γράψαμε σε προηγούμενο άρθρο μας: “Ποιητικές δημιουργίες και Ασφαλές Διαδίκτυο” αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε στη Δράση«ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2016″ η οποία γιορτάστηκε φέτος στις 9 Φεβρουαρίου. Από το 2014, η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προάγει όχι μόνο το ασφαλές Διαδίκτυο αλλά τη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου, στο οποίο όλοι μπορούμε να συμβάλλουμε με δικές μας δημιουργίες. Έτσι, το φετινό σύνθημα είναι: «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!» («Play your part for a better internet!»).

Για τη συμμετοχή μας στη δράση, τα ποιήματα που συγγράψαμε αλλά και τη ραδιοφωνική εκπομπή που ετοιμάσαμε προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε τους συμμαθητές μας για την Ασφαλή Πλοήγηση και την αποφυγή του Διαδικτυακού Εκφοβισμού και της Ρητορικής Μίσους το σχολείο μας μπήκε στο χάρτη των Πρεσβευτών Ασφαλούς Διαδικτύου στην ιστοσελίδα του saferinternet.gr ασφαλές διαδίκτυο

και μας απονεμήθηκε επίσημα από τους διοργανωτές ο αντίστοιχος τίτλος, τόσο στη δασκάλα της τάξης όσο και στους μαθητές μας!!!

anbassador saferinternet