Homework

Class E

31/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά

Για το επόμενο μάθημα θα ήθελα να μελετήσετε πολύ καλά την παρουσίαση για τους αριθμούς Numbers_decimals.pptx να τα αντιγράψετε στο τετράδιό σας από εδω Numbers_decimals.docx και να γράψετε σαν άσκηση στο τετράδιό σας τους παρακάτω αριθμούς: 3,600.98 549.25 6,032 9.147 1,289

30/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά

Για το επόμενο μάθημα θα ήθελα να κάνετε από το workbook page act E και απο το student’s book page 84 activity D

kahoot

29/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά

Για το επόμενο μάθημα θα ήθελα να μελετήσετε ξανά τις ασκήσεις που διορθώσαμε σήμερα στην τάξη και να κάνετε την άσκηση Β από τη σελ 83 του βιβλίου σας.

23/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά

Για το επόμενο μάθημα, το οποίο θα ειναι τη Δευτέρα 29/3 θα ήθελα κανετε μια επανάληψη στα comparisons να αντιγραψετε στο τετράδιό σας και να διαβάσετε τις λέξεις Vocabulary E class_Unit6 Less2.docx. Θα κάνετε και την άσκηση . Γράφετε μονο το ονομά σας και πατατε send. Επισης βρειτε τις πληροφοριες που χρειάζεστε για να ολοκληρωσετε την άσκηση σελ 82 (Mercury = Ερμής , Jupiter = Διας , Pluto = Πλουτωνας , Saturn = Κρόνος , Neptune = Ποσειδωνας , Mars = Αρης )

22/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά

Για το επόμενο μάθημα θα ήθελα διαβάσετε απο το βιβλίο σας σελ 78 τα κείμενα να γράψετε τις άγνωστες λέξεις στο τετράδιό σας, να κάνετε την άσκηση “quiz” στη σελ 79. Εδω θα βρείτε το βιντεακι που σας εδειξα στο σχολειο σχετικα με το μάθημα Digital story και ΕΔΩ τα kids world records

10/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά

Για το επόμενο μάθημα θα ήθελα

να αντιγράψετε στο τετράδιό σας τη θεωρία για τα comparisons Comparative form_theory to copy.pdf και να τα μάθετε πολύ καλά.

Επειτα θα κάνετε την εργασια comparisons1 (μην ξεχασετε να γραψετε το than the οπου χρειαζεται) και οταν τελειώσετε θα πατήσετε το μπλε κουμπι που γράφει FINISH

Εσείς θα πατήσετε δεξια e mail my answers to my teacher. Θα συμπληρωσετε το όνομά σας και τα υπόλοιπα ακριβώς όπως στο παράδειγμα που θα βρειτε εδω οδηγιες.docx

Από το βιβλίο σελ 76 θα διαβασετε τον διάλογο και θα απαντήσετε τις ερωτήσεις true- false . ΕΔΩ θα βρειτε το ηλεκτρονικο βιβλίο και πατωντας τον μεγενθυτικό φακο μπορειτε να κάνετε τις δραστηριότητες στο reading app.

Από το βιβλίο εργασιών θα συμπληρώσετε τον πινακα στη σελιδα 39

Class St1   +  Class St2

23/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά,

Δειτε τα episode 6, episode 7 και episode 8, και ριξτε μια ματια στις ερωτήσεις που σας εχω δώσει μεχρι τωρα. ΕΔΩ θα βρειτε όλη την ιστορία( κατω κάτω το 4ο από το τέλος) . Τέλος καντε την άσκηση put the pictures in the correct order (Θα χρειαστεί να γραψετε μονο το ονομα σας και send)

Class St1

2/4/2021

Αγαπητά μου παιδιά, για το επομενο μάθημα θα ήθελα να κάνετε τις ασκήσεις από το βιβλίο εργασιών σελ 43- 45 ως εξής:

σελ 43 Α Vocabulary 1,2 B. Grammar 1 and C Reading κοιτώντας το βιβλίο σας και γράφοντας τις απαντήσεις σας όπως ειπαμε στο μάθημα σε αυτή τη φορμα Review 1-5 Τις ασκήσεις 3 σελ43 και 2 σελ 44 θα τις κάνετε πάνω στο βιβλίο

Προσοχή σας εστειλα το αρχειο με e me assignments στην καμπανούλα γιατι κάποιοι μαθητές με ταμπλετ δεν μπορουν να ανοιξουν αρχείο word. Δεν θα μου απαντησετε σε αυτο φυσικά!

Have a nice weekend!

31/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά, για το επομενο μάθημα θα ήθελα να γράψετε δίπλα στο όνομα κάθε συμμαθητή σας 4 positive adjectives που πιστεύετε ότι τον χαρακτηρίζουν και να μου το στειλετε χωρις να γράψετε το όνομά σας.

• Εαν κάποιο συμμαθητή σας δεν τον γνωρίζετε τόσο καλά μπορείτε να αφήσετε το όνομά του κενό.
  • Μπορείτε να μου το στείλετε ανώνυμα βαζοντας εκει που σας ζητάει όνομα έναν αριθμό ή 2 – 3 γράμματα.
  • Σας δίνω τη λίστα με τα επίθετα Positive adjectives.docx και τη δραστηριότητα positive_adj

Εδώ θα βρείτε το σημερινό KAHOOT ST IRRV 2 αν θέλετε να ξαναπαιξετε και τα αποτελέσματα view podium

19/3/2021

Δειτε τα επεισόδια 4 και 5 episode 4 episode 5 και απαντήστε στις ερωτήσεις

17/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά,

Δειτε ξανά τα επεισόδια 1-3 και βρειτε τους χαρακτηρες που παιζουν στο εργο σε αυτή τη δραστηριότητα. Θα γράψετε το πρωτο γραμμα του ονοματος κεφαλαιο και τα υπολοιπα μικρά, Οπου ειναι δυο ατομα βαζετε το end αναμεσα. Εδω οδηγιες.docx θα βρειτε οδηγιες αν δεν θυμοσαστε τι ειπαμε στην ταξη για το πως το στελνουμε. Μην σας απασχολήσει ο βαθμός που βγαζει το σύστημα. Εαν υπαρχει κατι πολυ μικρό διαφορετικο το παιρνει λάθος. Εγώ θα διαβάσω μια μια τις απαντήσεις σας.

16/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά,

Δείτε το 3ο επεισόδιο με πολλή προσοχή και απαντήστε στις ερωτήσεις.

12/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά,

Δείτε το 2ο επεισόδιο με πολλή προσοχή και απαντήστε στις ερωτήσεις. Ο πινακας που έχω φτιάξει εδώ θα σας βοηθήσει να συγκεντρώσετε τις πληροφορίες που χρειαζόσαστε jobs_parts_names.docx

Καλό τριήμερο!

_______________________________________________________________________________________________________________________

Class St2

18/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά,

Δειτε ξανά τα επεισόδια 1-3 και βρειτε τους χαρακτηρες που παιζουν στο εργο σε αυτή τη δραστηριότητα. Θα γράψετε το πρωτο γραμμα του ονοματος κεφαλαιο και τα υπολοιπα μικρά, Οπου ειναι δυο ατομα βαζετε το end αναμεσα. Εδω οδηγιες.docx θα βρειτε οδηγιες αν δεν θυμοσαστε τι ειπαμε στην ταξη για το πως το στελνουμε. Μην σας απασχολήσει ο βαθμός που βγαζει το σύστημα. Εαν υπαρχει κατι πολυ μικρό διαφορετικο το παιρνει λάθος. Εγώ θα διαβάσω μια μια τις απαντήσεις σας.

12/3/2021

Καλό τριήμερο!

10/3/2021

Αγαπητά μου παιδιά,