Βραβείο στον 65ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό PAD Γερμανίας

Με μεγάλη μας χαρά ενημερωθήκαμε σχετικά με ακόμη μια βράβευση τoυ Σχολείου μας στη δράση eTwinning. Το έργο μας με τίτλο “Es war einmal in Europa- aussterbende Berufe unter der Lupe” («Μια φορά και έναν καιρό στην Ευρώπη – επαγγέλματα προς εξαφάνιση υπό το μεγεθυντικό φακό»)
βραβεύτηκε στον 65ο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό της Υπηρεσίας Εκπαιδευτικών Ανταλλαγών της Γερμανίας:

«I am very glad to inform you that your project «Es war einmal in Europa – aussterbende Berufe unter der Lupe» has been selected as winner of the European Competition 2018! On behalf of the European Movement Germany and the National Support Service for eTwinning, we would like to congratulate you for this excellent achievement.

The Prize consists of a total amount of 600 € divided by the number of project schools. It will be send to you by email in the form of an Amazon voucher within the next couple of weeks.
We will also send you some goodies for the students as well as their certificates by post.

We are currently preparing a page on our website showcasing all winning schools with their public results/TwinSpaces.

Enjoy your success!

Kind regards

Ellen Kammertöns

Pädagogischer Austauschdienst (PAD) des Sekretariats der Kultusministerkonferenz
Nationale Agentur für EU-Programme im Schulbereich»

Θα ήθελα να συγχαρώ θερμά όλους τους eTwinners μαθητές και να ευχαριστήσω από καρδιάς τις εξαιρετικές συνεργάτιδές μου από την Πολωνία Celina Swiebocka, από τη Γερμανία Alicia Ellenberger και από τη Γαλλία, Christelle Sebillaud !!!