ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ «ΑΘΑΝΑΣΑΚΕΙΟ» ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Διδακτική επίσκεψη στο «Αθανασάκειο» Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου πραγματοποίησε την Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2016, το τμήμα Α1 του Γυμνασίου μας . Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μαγνησίας «Μυκηναϊκός Πολιτισμός και Τοπική Ιστορία» , οι μαθητές, υπό την καθοδήγηση της αρχαιολόγου κ.Αιμιλίας Καλογιάννη, αξιοποίησαν το υλικό της μόνιμης έκθεσης του «Αθανασάκειου» Αρχαιολογικού Μουσείου Βόλου και μετακινήθηκαν από χώρο σε χώρο, ξετυλίγοντας τη ζωή των κατοίκων μιας μυκηναϊκής πόλης. Ταυτόχρονα, χρησιμοποιώντας τα ομοιώματα των αρχαίων αντικειμένων, εξερεύνησαν τη χρήση τους και διαμόρφωσαν τις απόψεις τους γι’ αυτά. Τέλος, σε εργαστήρι πηλού, ανέλαβαν το ρόλο του «γραφέα» και κατέγραψαν την ιστορία του δικού τους ανακτόρου, γράφοντας έτσι τη δική τους ιστορία. Η προσέγγιση του θέματος του προγράμματος ήταν διαθεματική, καθώς αφορούσε στα αντικείμενα της Αρχαίας Ιστορίας, της Ομήρου Οδύσσειας και των Καλλιτεχνικών. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες  τους στα αντίστοιχα μαθήματα, Βασιλική Φωτεινοπούλου, Παρασκευή Τσιάνου και Κλειώ-Αναστασία Παπαϊωάννου.

pizap.com14843295754051