Παρουσίαση του βραβευμένου eTwinning έργου μας “Medienkoffer” στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο, με Διεθνή Συμμετοχή, για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, Λάρισα 21-23 Οκτωβρίου

Στις 22 Οκτωβρίου 2016, στο πλαίσιο του 2ου Πανελλήνιου Συνέδριου, με Διεθνή Συμμετοχή, για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, στη Λάρισα, παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία το έργο eTwinning “Medienkoffer”, που διενεργήθηκε στο Σχολείο μας κατά την περασμένη σχολική χρονιά 2015-2016. Στο έργο, που είχε ως θέμα του την ειρηνική συνύπαρξη των ευρωπαϊκών λαών, συνεργάστηκαν πέντε σχολεία από τέσσερις χώρες, την Πολωνία, Γερμανία, τη Σλοβενία και την Ελλάδα.

Την παρουσίαση στο Συνέδριο ανέλαβαν οι δύο Ελληνίδες συνεργάτιδες ,κ. Φωτεινή Καραγκιαούρη  από το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης και κ. Βασιλική Φωτεινοπούλου, καθηγήτρια Γερμανικής Φιλολογίας του Σχολείου μας, του 4ου Γυμνασίου Βόλου.

Το έργο είχε λάβει το Μάρτιο του 2016 διεθνή διάκριση, καθώς είχε βραβευθεί στον 63ο «Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό» PAD  της  Γερμανίας, με θέμα «Ζούμε μαζί ειρηνικά», λαμβάνοντας μάλιστα και χρηματικό έπαθλο 600 ευρώ. Επίσης, βραβεύτηκε το Σεπτέμβριο του 2016 με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning από την Εθνική Υπηρεσία eTwinning της Ελλάδας και έχει λάβει την αντίστοιχη βράβευση από τις Εθνικές Υπηρεσίες των συνεργατών στην Πολωνία και τη Σλοβενία. Συνεπώς, είναι υποψήφιο για βράβευση και με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Η επιτυχής παρουσίαση του έργου μας στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο  για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας στη Λάρισα είχε ως συνέπεια τη διάχυση των αποτελεσμάτων του eTwinning έργου μας αλλά και την προβολή του Σχολείου μας στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα.

20161022_13252820161022_13273320161022_134100