2ο Νηπιαγωγείο Ύδρας

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο σχολικό δίκτυο δράσης “Ταπερίστας”, ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιήθηκε από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας σε συνεργασία με τα Κ.Ε.ΠΕ.Α. Άμφισσας, Αν. Ολύμπου, Βελβεντού-Σιάτιστας, Ελ. Κορδελιού, Καλαμάτας, Καρπενησίου, Κέρκυρας, Μακρινίτσας, Μεσολογγίου, Μολάων, Νάουσας, Περτουλίου Τρικκαίων, Ποροΐων, Σικυωνίων, Ιεράπετρας Νεάπολης, με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας, Αργολίδας, Αχαΐας, Γρεβενών, Δράμας, Κυκλάδων, Ρεθύμνου, Χαλκιδικής και με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, Αχαΐας, Δυτ. Θεσσαλονίκης, Ηλείας, Κορινθίας, Λακωνίας, Λάρισας και Σερρών. Η δράση “Ταπερίστας” απευθυνόταν στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στόχευε στην υιοθέτηση υγιεινής διατροφής, καθώς και στην μείωση της κατανάλωσης συσκευασιών μιας χρήσης και κατ’ επέκταση στη μείωση της παραγωγής απορριμμάτων. Παράλληλα, επιδίωκε την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την οικονομία στους πόρους και στα αγαθά, στην ανάπτυξη υπεύθυνης περιβαλλοντικά συμπεριφοράς των μαθητών σε σχέση με την ποσότητα τροφής που προμηθεύονται και στην αφύπνιση του πνεύματος ενεργού πολίτη, σε μικρές καθημερινές πράξεις, οι οποίες έχουν μεγάλο περιβαλλοντικό αντίκρισμα, όταν έχουν μαζικό χαρακτήρα.

Το πρόγραμμα διήρκησε έως το τέλος της σχολικής χρονιάς και υλοποιήθηκε σε 3 φάσεις: της διερεύνησης, της εφαρμογής και της διάχυσης. Κάθε φάση της Δράσης χαρακτηριζόταν από βιωματικές ατομικές ή ομαδικές δραστηριότητες, τη διάδραση μεταξύ των μελών της ομάδας, αλλά και των μελών ομάδων διαφορετικών σχολείων και την ανατροφοδότηση.

Για τη φάση της εφαρμογής αποτέλεσε σημαντική η βοήθεια των οικογενειών των παιδιών, καθώς ώθησε τα παιδιά να αναπτύξουν την καλή πρακτική της υιοθέτησης σπιτικού δεκατιανού, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της υλοποίησης της δράσης, αλλά σε όλη τους τη ζωή.