no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

ιδέες και λύσεις για τους υπολογιστές και τις Τ.Π.Ε.

ότι  έχει  σχέση  με  τις  ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ

_______________________________________________________________________________________________

233 σχόλια

1. Από: BLU3D3F στο 24 Ιανουαρίου 2012 στις 14:34       Απάντηση

κυριε αρη τι ειναι αυτο;;;

2. Από: taxidistignosi στο 24 Ιανουαρίου 2012 στις 15:45       Απάντηση

Εξάρτηση-εθισμός των παιδιών στο Διαδίκτυο
    Πολύς λόγος γίνεται και πολλές μελέτες ειδικών έχουν αναφερθεί στο κατά πόσο η πολύωρη ενασχόληση των παιδιών με το internet μπορεί να χαρακτηριστεί ως εξάρτηση – εθισμός . Οι έρευνες δείχνουν πως υπάρχει εθισμός στο Διαδίκτυο , πως το προφίλ του εθισμένου αφορά κυρίως αγόρια στην εφηβεία , με κορύφωση στα 15-16 έτη, με μέσο όρο χρήσης του ηλεκτρονικού υπολογιστή και του διαδικτύου 6 ώρες την ημέρα.
    Τα συμπτώματα που προμηνύουν εθισμό :
    • Οι εθισμένοι εξιδανικεύουν το διαδίκτυο και νιώθουν ότι ο κόσμος είναι πληκτικός.
    • Περνούν την περισσότερη ώρα της ημέρας στο ίντερνετ ( άνω των 5-6 ωρών ).
    • Όταν διακόπτεται η σύνδεσή τους θυμώνουν και γίνονται νευρικοί .
    • Χάνουν την αίσθηση του πραγματικού χρόνου .
    • Παραμένουν σε σύνδεση περισσότερο από ότι αρχικά σχεδίαζαν.
    • Παίζουν διαδικτυακά παιχνίδια προσομοίωσης μάχης, στρατηγικής και παιχνίδια ρόλων (RPGs) χωρίς όριο .
    • Είναι απομονωμένοι πολλές ώρες στο δωμάτιό τους – Ξαγρυπνούν.

Οι επιπτώσεις :
    • Η μείωση του χρόνου που περνούν με την οικογένειά τους.
    • Παραμελούν το διάβασμα και τις σχολικές τους υποχρεώσεις.
    • Έχουν χαμηλές επιδόσεις και κάνουν πολλές απουσίες .
    • Μειώνεται η συνολική διάρκεια του ύπνου λόγω του ότι ξαγρυπνούν στο Διαδίκτυο.
    • Κινδυνεύουν από διάφορες παθήσεις λόγω της καθιστικής ζωής και της πολύωρης επαφής με την οθόνη (κίνδυνος παχυσαρκίας, μυοσκελετικών συμπτωμάτων και οφθαλμικών παθήσεων). Ψυχικές διαταραχές άγχος, κατάθλιψη.
    Οι γονείς πρέπει να προσεγγίζουν τα εξαρτημένα στο διαδίκτυο παιδιά με ηρεμία, χωρίς επικριτική διάθεση και ν’ ακούν με προθυμία τα όσα τούς λένε, ώστε να εγκατασταθεί ένας δίαυλος επικοινωνίας, “Η διατήρηση ενός καλού επιπέδου επικοινωνίας στην οικογένεια είναι θεμελιώδους σημασίας για την προστασία του εθισμένου παιδιού στη χρήση του διαδικτύου. Αυτό επιτυγχάνεται με τον καθορισμό των στόχων από την πλευρά των γονέων, την επιλογή της κατάλληλης στιγμής για συζήτηση, η οποία πρέπει να είναι πριν την πλοήγηση στο διαδίκτυο και όχι κατά τη διάρκεια ή στο τέλος της”, σημειώνει ο κ. Σιώμος, διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και υπεύθυνος σχεδιασμού και οργάνωσης του πρώτου στην Ελλάδα Ειδικού Ψυχιατρικού Ιατρείου για τον εθισμό στο Διαδίκτυο στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης. Οι γονείς θα πρέπει να έχουν κοινή στάση στην αντιμετώπιση του προβλήματος και να βάζουν κανόνες στη χρήση του διαδικτύου.
    Βελισσάριος Ψυχογυιός
    Δάσκαλος