Το πρόγραμμα   που θέλω να κάνετε όλα τα παιδιά , όλων των τάξεων είναι το σχοινάκι .Στόχος είναι να  ασχοληθείτε με το σχοινάκι και μέσω αυτού να βελτιώσετε την φυσική σας κατάσταση . Η συμμετοχή είναι προαιρετική αλλά καλό είναι να πάρετε μέρος στο πρόγραμμα αυτό όλοι.

Με την επιστροφή στο σχολείο θα σας δοθούν τρεις ευκαιρίες για να προσπαθήσετε να πετύχετε όσες περισσότερες , συνεχόμενες  και επιτυχημένες προσπάθειες στο σχοινάκι  μπορέσετε. Ανάλογα με  τον αριθμό των επιτυχημένων προσπαθειών θα κατακτήσετε και το   ανάλογο επίπεδο και θα λάβετε και το αντίστοιχο δίπλωμα .

Τα διπλώματα θα δοθούν την ώρα της πρωινής προσευχής στο σχολείο.  Τα επίπεδα είναι έξι και όποιος καταφέρει να περάσει το έκτο επίπεδο , θα λάβει και το ”ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΙΝΑΚΙ”

ΣΤΟΧΟΙ (Επιτυχημένες προσπάθειες)

Α/Β ΤΑΞΕΙΣ

1. Μία προσπάθειας  / επίπεδο 1
  2. Τρεις προσπάθειες  / επίπεδο 2
  3. Πέντε προσπάθειες  / επίπεδο 3
  4. Επτά προσπάθειες / επίπεδο 4
  5. Οκτώ προσπάθειες  / επίπεδο 5
  6. Δέκα προσπάθειες  (πτυχίο στο σχοινάκι)

Γ/Δ ΤΑΞΕΙΣ

1. Δύο προσπάθειες  / επίπεδο 1
  2. Πέντε προσπάθειες  / επίπεδο 2
  3. Οκτώ προσπάθειες  / επίπεδο 3
  4. Δέκα προσπάθειες / επίπεδο 4
  5. Δέκα  πέντε προσπάθειες  / επίπεδο 5
  6. Είκοσι προσπάθειες  (πτυχίο στο σχοινάκι)

Ε/ΣΤ  ΤΑΞΕΙΣ

1. Τέσσερις προσπάθειες  / επίπεδο 1
  2. Επτά προσπάθειες  / επίπεδο 2
  3. Δέκα προσπάθειες  / επίπεδο 3
  4. Δέκα πέντε προσπάθειες / επίπεδο 4
  5. Είκοσι προσπάθειες  / επίπεδο 5
  6. Τριάντα προσπάθειες  (πτυχίο στο σχοινάκι)

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Όποιος επιθυμεί να συμμετάσχει θα πρέπει να δηλώσει συμμετοχή στην παρακάτω διεύθυνση

Δείτε το παρακάτω βίντεο για εκμάθηση στο σχοινάκι

Προσπαθήστε να προπονήστε όσες περισσότερες φορές μπορείτε την εβδομάδα .

Πριν το σχοινάκι  , όπως όλοι γνωρίζετε, πρέπει να κάνετε ζέσταμα  και μετά διατάσεις.

Ζέσταμα μπορείτε να κάνετε με τζόκινγκ  επιτόπου για 3-5 λεπτά , συνδυασμένο με κινήσεις χεριών (πάνω κάτω , μπροστά πίσω , περιφορές ) και ποδιών (ψηλά γόνατα , πίσω πόδια , ψαλιδάκια ).

Πρέπει να γυμναζόμαστε συχνά και να προσέχουμε την διατροφή μας  , για να είμαστε υγιείς ,δυνατοί και με καλή διάθεση .