Η άρνηση γίνεται με δύο τρόπους:

1. με nicht (δεν) όταν η άρνηση είναι για ολόκληρη πρόταση, οπότε μπαίνει στο τέλος της πρότασης. z.B. Ich komme heute nicht. (Δεν θα έρθω σήμερα)

2. με nicht (δεν) όταν η άρνηση είναι για ένα συντακτικό όρο, όπως ρήμα, επίθετο ή επίρρημα, και μπαίνει πριν από αυτόν τον όρο. z.B. Ich spreche nicht gut Deutsch. (Δε μιλάω καλά Γερμανικά)

3. με το αρνητικό αόριστο άρθρο kein (κανένας) όταν η άρνηση είναι για ουσιαστικά και πάντα μπαίνει μπροστά από αυτά. Το kein κλίνεται όπως το αόριστο άρθρο. Morgen haben wir keine Schule. (Αύριο δεν έχουμε σχολείο)

4. Το nein χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να απαντήσουμε αρνητικά σε μία ερώτηση (που αρχίζει με ρήμα) z.B. Kommst du aus Italien? – Nein, ich komme aus Spanien.

5. Δε χρησιμοποιούμε διπλή άρνηση σε μία πρόταση. z.B. Ich mache nie Hausaufgaben. (Δεν κάνω ποτέ τα μαθήματά μου)

Online-Übung 1

Online-Übung 2