Σίγουρα δεν υπάρχουν «μαγικές συνταγές» επιτυχίας στις εξετάσεις!. Η επιτυχία μας εξαρτάται απόλυτα από τον κόπο και την προσπάθεια που καταβάλει καθένας μας, όχι μόνο κατά την περίοδο των εξετάσεων, αλλά όλη τη σχολική χρονιά.

Υπάρχουν κάποιες συμβουλές που αν τις ακολουθήσουμε θα έχουμε σίγουρα ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

• Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς προετοιμαζόμαστε σωστά για τα μαθήματά μας, χωρίς να αφήνουμε «κενά». Ο χρόνος των επαναλήψεων στις εξετάσεις μειώνεται έτσι σημαντικά.
  • Φροντίζουμε τη διατροφή μας και ξεκουραζόμαστε αρκετά.
  • Όταν μπούμε στην αίθουσα δεν πανικοβαλλόμαστε.
  • Διαβάζουμε όλα τα θέματα προσεκτικά και αργά, για να καταλάβουμε τι ακριβώς μας ζητείται.
  • Επιλέγουμε το θέμα για το οποίο είμαστε σίγουροι και ξεκινάμε.
  • Αφού απαντήσουμε σε κάποιο θέμα, διαβάζουμε ξανά την εκφώνηση, για να είμαστε σίγουροι ότι απαντήσαμε σωστά.
  • Συνεχίζουμε κατά τον ίδιο τρόπο με το επόμενο θέμα.
  • Ακόμη κι όταν κάποιο θέμα μας φαίνεται πολύ γνωστό κι εύκολο, είμαστε πολύ προσεκτικοί.
  • Δεν υπάρχει θέμα που δεν γνωρίζουμε την απάντηση! Καλύτερα να γράψουμε μια απάντηση για την οποία δεν είμαστε σίγουροι, παρά να διαπιστώσουμε όταν βγούμε από την αίθουσα ότι κάτι ξέραμε και δεν το γράψαμε.
  • Όταν τελειώσουμε, επιστρέφουμε κι ελέγχουμε αν έχουμε απαντήσει σε όλα τα θέματα που πρέπει και την ορθότητα των απαντήσεών μας.
  • Προσέχουμε την εμφάνιση του γραπτού μας. Δεν μουτζουρώνουμε και δε χρησιμοποιούμε διορθωτικό (Blanco). Αρκεί μια γραμμή για να διαγράψουμε το λάθος μας.
  • Φέρνουμε μαζί μας οπωσδήποτε δύο στυλό μπλε ή μαύρα και ότι άλλο χρειαζόμαστε (π.χ. χάρακα, διαβήτη, κ.ά).
  • Δε χρησιμοποιούμε διορθωτικό (blanco) στα γραπτά μας.

Καλό και δημιουργικό διάβασμα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις!