“Ένας γιος” – Alejandro Palomas

Ζεστό, τρυφερό και μερικές φορές στενάχωρο, μιλά για ένα παιδί που ζει με τον πατέρα του και τελευταία ανησυχεί τους γύρω του με τις προτιμήσεις του σε ρούχα και στη… Μαίρη Πόπινς. Τελικά τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται. Μέσα από τις σελίδες του,με την ιστορία να εξελίσσεται στο χώρο του σπιτιού ή του σχολείου, ξετυλίγεται ο ο μίτος της ψυχολογίας ενός παιδιού που αντιμετωπίζει με τον δικό του τρόπο μια απώλεια που το είδος της δεν είναι φανερό στην αρχή του βιβλίου. Στην άκρη του μίτου φτάνουν η δασκάλα του αγοριού σε συνεργασία με την Ψυχολόγο του σχολείου στο οποίο φοιτά. Θα σας αγγίξει πολύ η περιγραφή του παιδικού τρόπου σκέψης. Ειδικά αν είστε εκπαιδευτικοί. Στα πολύ θετικά του βιβλίου, ο τρόπος που ξεδιπλώνονται όλα, η περιγραφή του ίδιου γεγονότος με αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο από τους βασικούς πρωταγωνιστές της ιστορίας.

Μια ωραία κριτική του βιβλίου μπορείτε να διαβάσετε εδώ.