Χρυσούλα, η Λαμπερή Δεινοσαυρινά. Μια ψηφιακή ιστορία από τους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου Βάρης

0

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία 4. δημιουργώ και καινοτομώ - δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, ΝΕΑ | , στις 16-06-2023

Η μικρή εγκυκλοπαίδεια των δεινοσαύρων. Από τους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου Βάρης.

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ | , στις 16-06-2023

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΝΕΑ | , στις 17-04-2020

Εύχομαι ολόψυχα καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση με υγεία και κάθε ευτυχία!

Πασχαλινό Λαγουδάκι

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΝΕΑ | , στις 17-04-2020

Ένα υπέροχο ψηφιακό παζλ!

Καλή χρονιά!

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΝΕΑ | , στις 31-12-2019

Καλή χρονιά με υγεία, χαρά,

τύχη και δημιουργικότητα!

Κάλαντα Πρωτοχρονιάς Κρήτης

Συγγραφέας: ΚΟΥΡΟΥΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ | Κατηγορία ΜΟΥΣΙΚΗ | , στις 28-12-2019

Χρόνια πολλά!

Χριστουγεννιάτικο δέντρο αντίστροφης μέτρησης

0

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ | , στις 22-12-2019

Μια πολύ ωραία κατασκευή είναι η δημιουργία του δέντρου της αντίστροφης μέτρησης ως τα Χριστούγεννα, την ιδέα μας την έδωσε το νηπιαγωγείο Φιλωτίου Νάξου. Τα μεγάλα νήπια συνήθως, μπορούν με τη βοήθειά μας να γράψουν τους αριθμούς, στα μικρά νήπια μπορούμε να τους δώσουμε εκτυπωμένους τους αριθμούς. Κάθε μέρα με ένα αυτοκόλλητο “σβήνουν” έναν αριθμό και όταν φτάσουν στο 1 θα έχουν έρθει Χριστούγεννα ονειρεμένα!

Πες τη χριστουγεννιάτικη λέξη

0

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΜΟΥΣΙΚΗ | , στις 22-12-2019

Ένα πολύ ωραίο και διασκεδαστικό για τα παιδιά μουσικό παιχνίδι, που ταυτόχρονα βοηθάει να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο τους με λέξεις που αφορούν την περίοδο των Χριστουγέννων είναι το ακόλουθο:

Τα παιδιά κάθονται στην παρεούλα και με τη συνοδεία χριστουγεννιάτικης μουσικής φοράνε εναλλάξ ένα καπέλο. Όταν σταματήσει η μουσική το παιδί που θα φοράει το καπέλο πρέπει να πει μια λέξη σχετικά με τα Χριστούγεννα π.χ. κάλαντα

Μαθαίνουμε τα κάλαντα των περιοχών της Ελλάδας

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΜΟΥΣΙΚΗ | , στις 22-12-2019

Μια από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήσαμε αυτές τις μέρες στο νηπιαγωγείο είναι να βρούμε και να μάθουμε τα κάλαντα των διαφορετικών περιοχών της Ελλάδας καθώς και τα έθιμα τους.

Ακολουθεί μια καταπληκτική παρουσίαση για τα χριστουγεννιάτικα έθιμα από το δωδέκατο δημοτικό Κατερίνης

Η καλλιέργεια των συναισθημάτων στο νηπιαγωγείο

Συγγραφέας: ΣΚΟΥΡΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 15-12-2019

Η αναγνώριση των συναισθημάτων στο νηπιαγωγείο σε πρώτο στάδιο του εαυτού τους και σε δεύτερο στάδιο των άλλων είναι πολύ σημαντική για την ατομική τους ψυχική ισορροπία.

Τα συναισθήματα στο νηπιαγωγείο. (πηγή εικόνας: www.kidssoup.com)

Το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου περιλαμβάνει και την συναισθηματική αγωγή των παιδιών. Εικόνες σαν τις παρακάτω παρουσιάζονται στα παιδιά και εκείνα με τη σειρά τους αναγνωρίζουν τα συναισθήματα και αναφέρουν σε ποια περιπτώσεις εκφράζουν το αντίστοιχο συναίσθημα.

Παρακάτω θα βρείτε ένα φύλλο εργασίας για τα συναισθήματα:

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ