eTwinning projects

To eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. –

eTwinning the european community of schools

Το eTwinning προσφέρει μία ασφαλή πλατφόρμα για τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων που εργάζονται σε σχολεία των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών, προκειμένου να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδια, να μοιραστούν και εν ολίγοις να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη.

Από το 2011 έχω συμμετάσχει σε 21 έργα, τρία εκ των οποίων βραβεύτηκαν με Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας και ένα έλαβε την 3η θέση στο διαγωνισμό έργων eTwinning της Αυστρίας στην κατηγορία 15-18 ετών καθώς και το βραβείο ‘Move to learn – Learn to Move’ (2017) της ευρωπαϊκής επιτροπής.

Since 2011 i’ve been working on eTwinning projects with various partners from all over Europe. So far my students and I have participated in 21 (some of which award winning) projects.

2023-24

The Mystery Country ( Greece, Italy, Czech Republic, Denmark, Bulgaria, Croatia)

The students turn into little detectives and try to uncover the mystery country (class B2)

2022-23

Storytelling for impact: Our heritage (Greece, Portugal, Sweden, Latvia, Italy, Poland, Romania, Turkey, Moldova)

Cultural heritage is of great importance, it is the link between the past, the present and the future. This project deals with cultural heritage through storytelling.  (Class C1)

2021-22

Siamo quello che mangiamo – We are what we eat! (Italy, Malta, Greece)

2019-20

1. EuDelicious: Our Med diet (Greece, Spain, Turkey)

Η ποικιλία, η διαφορετικότητα της μεσογειακής διατροφής μέσα από τις καθημερινές διατροφικές συνήθειες των μαθητών από τρεις Ευρωπαϊκές χώρες.

Δείτε το  blog του EUdelicious!   εδώ!

Και η σελίδα μας στο Facebook, είναι εδω!

2. Once upon a time in my country (Ελλάδα, Πορτογαλία, Κροατία, Ρουμανία)

Εξερευνούμε τα μονοπάτια της μνήμης των λαών μας μέσα από μύθους, θρύλους και παραμύθια του τόπου μας.