11 Ιαν 2018

ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συντάκτης: ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΝΑΤΣΙΟΥ | Κάτω από: Υλικό

Τεχνολογία  Α΄  τάξης

Η θεωρητική μελέτη είναι ένα από τα βασικά στάδια της υλοποίησης του ατομικού έργου.

Η εργασία  θα αποτελείται από :

1. Εξώφυλλο: Το εξώφυλλο πρέπει να περιλαμβάνει: τον τίτλο του ατομικού έργου (με μεγάλα γράμματα), ονοματεπώνυμο, σχολείο, τμήμα, τόπος, σχολική χρονιά και φωτογραφία ή σκίτσο του θέματος).
  2. Περιεχόμενα: (Σε ποιά σελίδα της εργασίας μας μπορούμε να βρούμε τα υποκεφάλαια)
  3. Αναλυτική περιγραφή του έργου:

α) Γενική περιγραφή του αντικειμένου: Η τεχνολογική ενότητα που ανήκει το ατομικό έργο, περιγραφή του (μορφή και τα μέρη που το αποτελούν), τοποθέτηση φωτογραφιών με επεξηγήσεις (λεζάντες).

β) Ιστορική εξέλιξη: Περιγραφή των φάσεων της εξέλιξης που πέρασε το ατομικό μας έργο. (πχ. αυτοκίνητο: ποιος το ανακάλυψε, πως εξελίχθηκε από το παρελθόν μέχρι σήμερα, τι είδη υπάρχουν σήμερα). Φωτογραφίες.

γ) Λειτουργία: Περιγραφή της λειτουργίας του έργου, πχ. Πως λειτουργεί μια ανεμογεννήτρια; Φωτογραφίες.

δ) Χρησιμότητα: Περιγραφή της χρησιμότητας του ατομικού έργου στην κοινωνία και τον άνθρωπο,  και άλλων αναγκών που εξυπηρετεί. Αναφορά να γίνει σε τυχόν αρνητικές επιδράσεις που προκύπτουν από τη χρήση του στην κοινωνία.

ε) Επιπτώσεις στο περιβάλλον: Περιγραφή των θετικών και αρνητικών επιδράσεων στο περιβάλλον που προκύπτουν από την χρήση του ατομικού έργου στο περιβάλλον. Φωτογραφίες.

1. Κατασκευαστικά σχέδια: Στα κατασκευαστικά σχέδια (κάτοψη και πλάγια όψη), να μπουν οι πραγματικές διαστάσεις του θέματος (σε cm ή mm, πάνω στην ειδική γραμμή διαστάσεων) και  η κλίμακα σχεδίασης.  Τα κατασκευαστικά σχέδια πρέπει να απεικονίζουν την κατασκευή που θα ακολουθήσει.  Ο σχεδιασμός θα γίνει με μολύβι στο σχολείο.
  2. Κατάλογος εργαλείων και υλικών: Λεπτομερής καταγραφή των εργαλείων και υλικών που χρησιμοποιήθηκαν.
  3. Υπολογισμός του κόστους: Αναλυτικός υπολογισμός του κόστους κατασκευής του ατομικού έργου (υλικών και εργασίας) (εκτός από το κόστος των υλικών, συμπεριλάβετε ως κόστος 1 ώρας εργασίας = 4 €).
  4. Πορεία κατασκευής: Περιγραφή της διαδικασίας που ακολούθησε ο μαθητής για την κατασκευή του ομοιώματος του ατομικού έργου. Η διαδικασία αυτή μπορεί και να απεικονισθεί με διάγραμμα ροής.
  5. Βιβλιογραφία: Λεπτομερής καταγραφή των βιβλίων και των άλλων πηγών πληροφόρησης που χρησιμοποιήθηκαν για τη συγγραφή της εργασίας.
(Περισσότερες οδηγίες για το περιεχόμενο των κεφαλαίων της γραπτής εργασίας υπάρχουν στο σχολικό  βιβλίο «Τεχνολογία  Α΄ Γυμνασίου» ( Κεφάλαιο 5, σελ. 50 – 56).

Παράδειγμα υλικών: Καδρονάκια, οδοντογλυφίδες, συρματάκι, χαρτόνι, βαμβάκι, άδεια κουτιά από γάλα, καπάκια από μπουκάλια, χαρτόνι από το χαρτί κουζίνας, σπασμένα παιχνίδια, φελλοί, μακετόχαρτο, ξύλο κόντρα πλακέ κλπ.

Παράδειγμα εργαλείων: Ψαλίδι, χάρακας, μολύβι, διαβήτης, πένσα, γυαλόχαρτο, κοπίδι, κατσαβίδι, σφυρί, σκεπάρνι, πιστόλι σιλικόνης, σέγα, πινέλο, τρυπάνι, πριόνι κλπ.

ΠΡΟΣΟΧΗ στον τρόπο γραφής της βιβλιογραφίας:

Βιβλίο:  τίτλος βιβλίου, συγγραφέας, σελίδες.

Εγκυκλοπαίδεια:   τίτλος εγκυκλοπαίδειας, σελίδες.

Εφημερίδα:  τίτλος άρθρου, ονομασία εφημερίδας,  ημερομηνία.

Περιοδικό:   τίτλος άρθρου, τίτλος περιοδικού, τεύχος – μήνας.

Διαδίκτυο: ηλεκτρονική διεύθυνση (ιστοσελίδα).

• ΣυνεντεύξειςΜουσεία ΕκθέσειςΤηλεόραση.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ  ΝΑ  ΔΟΘΕΙ  ΜΕΓΑΛΗ  ΠΡΟΣΟΧΗ  ΣΤΑ  ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

Τα κείμενα δεν πρέπει να είναι αντιγραφή «κομματιών» από πηγές πληροφόρησης (βιβλία, internet κά), αλλά κείμενα που θα γράψει ο μαθητής μετά από επεξεργασία όλων των διαθέσιμων, σχετικών με το θέμα που τον απασχολεί, πληροφοριακών στοιχείων. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ!

1. α) η εργασία να γραφθεί σε χαρτί Α4,  β) τα κεφάλαια να αρχίζουν από την κορυφή της σελίδας (καινούρια σελίδα για κάθε κεφάλαιο) γ) γράψιμο από άκρη σε άκρη της σελίδας και σε ευθείες παράλληλες γραμμές,  δ) γράψιμο μόνο στη μία πλευρά του φύλλου,  ε) καθαρά γράμματα, στ) πολλές φωτογραφίες και επεξηγήσεις (λεζάντες) στις φωτογραφίες, ζ) αν είναι δυνατόν να γραφεί σε υπολογιστή.

1. Η γραπτή εργασία θα ήταν προτιμότερο, όταν την ολοκληρώσετε, να την παραδώσετε σε φάκελο με διαφάνειες. Όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή θα γίνει παρουσίαση των έργων και των εργασιών μέσα στην τάξη.

1. Τα εργαλεία και τα υλικά μπορεί να είναι απλά υλικά που βρίσκονται στο σπίτι μας και δεν χρειάζεται να τα αγοράσουμε. Σε αυτή την περίπτωση θα γράψουμε ένα ενδεικτικό κόστος για το κάθε υλικό πχ. Χαρτόνι: 0,50€.

ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ  ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ  ΤΗΣ  ΑΤΟΜΙΚΗΣ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ:

Θα δοθούν συγκεκριμένες οδηγίες παράδοσης των κεφαλαίων της εργασίας από την καθηγήτρια. Η έγκαιρη και συνεπής παράδοση των εργασιών μετράνε στην αξιολόγηση του κάθε μαθητή/τριας, γι’ αυτό και θα πρέπει να δοθεί προσοχή.

Στο τέλος της χρονιάς θα παρουσιαστεί ολοκληρωμένο το ομοίωμα του ατομικού έργου καθώς και η ατομική εργασία. Το κάθε έργο θα συμμετέχει σε ομαδική ψηφοφορία/αξιολόγηση.

Ετικέτες: