Σεμινάριο – εργαστήριο «Βιωματικής Μεθόδου Διδασκαλίας», το Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012, στις 10:00 στο κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ναυαρίνου 13α Αθήνα

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ, ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ
Τ.Ε.Π.Α.Ε.Σ. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥ
Π.Τ.Δ.Ε. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
Προς τις / τους Νηπιαγωγούς
Προς τις Δασκάλες / τους Δασκάλους
Προς τις / τους Εκπαιδευτικούς Ειδικοτήτων
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Το «Εργαστήριο Παιδικού Βιβλίου, Λόγου και Θεατρικού Παιχνιδιού» του Τ.Ε.Π.Α.Ε.Σ. του Πανεπιστημίου Αιγαίου και το «Εργαστήριο Τέχνης και Λόγου» του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Αθηνών, με αφορμή την έκδοση του βιβλίου του Γιάννη Παπαδόπουλου, Μυθοπλασία, Βίωμα και Παιδεία – Διδασκαλίας Τέχνη: Θεωρία και Εφαρμογές,
Σας προσκαλούν
στο σεμινάριο – εργαστήριο «Βιωματικής Μεθόδου Διδασκαλίας», το Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012, στις 10:00 στο κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ναυαρίνου 13α Αθήνα
 Απαιτούνται Δηλώσεις συμμετοχής (βλ. φόρμα παρακάτω)
 Ηλεκτρονική διεύθυνση: semmythos@gmail.com
 Για τα Εργαστήρια θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας
 Θα δοθούν Βεβαιώσεις Παρακολούθησης
Η παρακολούθηση του Σεμιναρίου και η συμμετοχή στα Εργαστήρια είναι δωρεάν

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
10:00  Έναρξη Σεμιναρίου
10:00 – 10:20  Θόδωρος Γραμματάς, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών: «Συνθήκες  και Προϋποθέσεις για τη Λειτουργία του Θεάτρου και της Θεατρικής Αγωγής στην Εκπαίδευση»
10:20 – 10:40  Γιάννης Σ. Παπαδάτος, Λέκτορας Πανεπιστημίου Αιγαίου: «Θεατρικές Διαδρομές στην Παιδική Λογοτεχνία»
10:40 – 11:00  Γιάννης Παπαδόπουλος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Αιγαίου: «Διδακτική Τέχνη και Θεατρική Πράξη: Ποίηση Μύθων, Βίωση Δρώμενων και Αφομοίωση Γνώσεων»
11:00 – 11:30  Διάλειμμα
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ (11:30 – 13:30)
Εργαστήριο Α:  Προσχολική Αγωγή
Εργαστήριο Β:  Α΄ – Β΄ Τάξεις Δημοτικού
Εργαστήριο Γ:  Γ΄ – Δ΄ Τάξεις Δημοτικού
Εργαστήριο Δ:  Ε΄ – Στ΄ Τάξεις Δημοτικού
Μετά το πέρας των Εργαστηρίων θα ακολουθήσει Συζήτηση
ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
ΟΝΟΜΑ:
ΕΠΙΘΕΤΟ:
ΣΧΟΛΕΙΟ:
ΤΗΛΕΦΩΝΟ:
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ:
(που επιθυμώ να παρακολουθήσω)
Δηλώνω ότι επιθυμώ να συμμετάσχω στο σεμινάριο – εργαστήριο «Βιωματικής Μεθόδου Διδασκαλίας», την 3η Νοεμβρίου 2012

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.