R

Ωρολόγιο Πρόγραμμα ΦΑ στο Δημοτικό Σχολείο

Ο προγραμματισμός της Φυσικής Αγωγής στα δημοτικά σχολεία με 2 ώρες Φυσική Αγωγή στο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων γίνεται σύμφωνα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών του 2003 (Υ.Α. 21072β/Γ2/2003, ΦΕΚ 304 τ.Β΄/13-3-2003, σελ. 4281-4306). Στα δημοτικά σχολεία που λειτουργούν με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, για τις τάξεις Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ που έχουν 4 ώρες Φυσική Αγωγή στο ωρολόγιο πρόγραμμα, ο προγραμματισμός γίνεται σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών του Ε.Α.Ε.Π. (Υ.Α. Φ.12/879/88413/Γ1/2010, ΦΕΚ 1139 τ.Β΄/28-7-2010, σελ. 15986-15994).

Τι περιλαμβάνει ο προγραμματισμός με 2 ώρες Φ.Α. την εβδομάδα

• Τα διδακτικά αντικείμενα που θα διδαχθούν (1 έως 3 αντικείμενα σε κάθε τρίμηνο)
  • Τον αριθμό των διδακτικών ωρών για κάθε αντικείμενο
  • Τους αγώνες στους οποίους θα πάρει μέρος το σχολείο
  • Τα σχέδια εργασίας (projects) που θα υλοποιηθούν παράλληλα ή σε συνδυασμό με τη Φυσική Αγωγή
     Τα αντικείμενα που έχουν διδακτική συνέχεια στο περιεχόμενό τους, επιδιώκεται να ολοκληρώνονται σε ένα ή το πολύ σε δύο τρίμηνα και να διδάσκονται σε συνέχεια, χωρίς μεγάλα χρονικά διαλείμματα. Προγραμματίζονται οι ώρες που προβλέπονται στο Α.Π.Σ. για το κάθε αντικείμενο (βλέπε σχετικό πίνακα). Οι ώρες Φ.Α. στο Δημοτικό Σχολείο είναι 22 στο 1ο τρίμηνο, 20 στο 2ο, και 20-22 στο 3ο τρίμηνο. Τα σχέδια εργασίας μπορούν να ενσωματώνονται: εν μέρει σε ώρες Φ.Α. συναφούς αντικειμένου, εν μέρει σε εργασία για το σπίτι και εν μέρει σε ώρες άλλου μαθήματος ή ευέλικτης ζώνης, εφόσον γίνονται σε συνεργασία με άλλον εκπαιδευτικό.
R
     Προτείνεται ο ετήσιος προγραμματισμός να γίνεται σε έντυπο μιας σελίδας, όπου θα περιλαμβάνονται όλα τα τμήματα στα οποία διδάσκει ο εκπαιδευτικός της Φ.Α. Στη συνέχεια τα αντικείμενα με τις ώρες κάθε τριμήνου μεταφέρονται στον τριμηνιαίο προγραμματισμό, όπου αναλύονται οι ώρες σε εβδομαδιαία βάση

Πρόγραμμα Φυσικής Αγωγής στο Δημοτικό