Περιβαλλοντική Βιβλιοθήκη

ΒΙΒΛΙΟ_ ΣΩΣΤΕ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ_

«Σώστε τη θάλασσα από τα πλαστικά» (2016).

Συγγραφή: Βασιλική Ιππέκη, Τριανταφυλλιά Μακούλη

Επιμέλεια: Βασιλική Ιππέκη. Θεσσαλονίκη: Εκδόσεις ΔΕΛΑΣΑΛ. ISBN : 978-618-50-70-49-6.

Συλλογικοί Τόμοι-Γραφείο Π.Ε. ΔΠΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης

“Η Αειφορία των Μνημείων, της Φύσης και του Πολιτισμού-Επιστημονικές Προσεγγίσεις”

Επιστημονική επιμέλεια: Βασιλική Ιππέκη, Δέσποινα Μιχελάκη. e-book: Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Θεσσαλονίκη, 2017). ISBN Τόμου: 978-618-83251-0-4.

Το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή βρίσκεται εδώ

Λήψη αρχείου

Συλλογή ιστοριών-“Παιδικά μολύβια για το περιβάλλον”

(Επιμέλεια: Βασιλική Ιππέκη). ebook: Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Θεσσαλονίκη, 2016. ISBN: 978-618-81659-3-9. Το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή είναι αναρτημένο στον ιστότοπο της ΔΠΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης και μπορεί να ανακτηθεί ΕΔΩ.

Λήψη αρχείου

Συλλογή ποιημάτων-“Παιδικά μολύβια για το περιβάλλον”

(Επιμέλεια: Βασιλική Ιππέκη). e-book: Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Θεσσαλονίκη, 2016. ISBN: 978-618-81659-4-6. Το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή είναι αναρτημένο στον ιστότοπο της ΔΠΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης και μπορεί να ανακτηθεί Το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή βρίσκεται ΕΔΩ.

Λήψη αρχείου

Αφίσες-“Παιδικά μολύβια για το περιβάλλον” (σε μορφή .zip)

(Επιμέλεια: Βασιλική Ιππέκη). e-book: Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Θεσσαλονίκη, 2016. ISBN: 978-618-81659-5-3.  Το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή είναι αναρτημένο στον ιστότοπο της ΔΠΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης και μπορεί να ανακτηθεί ΕΔΩ

Μένουμε σπίτι … μένουμε υγιείς

και αξιοποιούμε ευχάριστα και δημιουργικά τον χρόνο μας μαθαίνοντας για το περιβάλλον.

Συνοδευτικό μήνυμα Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Αγαπητοί συνάδελφοι/ισσες,

Ελπίζουμε το μήνυμα αυτό να σας βρίσκει όλους/ες υγιείς και δυνατούς/ές!

Στην εξαιρετικά δύσκολη συγκυρία, που όλοι βιώνουμε, γνωρίζουμε ότι καταβάλετε κάθε προσπάθεια να διατηρήσετε επαφή με τους μαθητές σας στο πλαίσιο της εξ αποστάσεως διδασκαλίας και να τους υποστηρίξετε παιδαγωγικά.

Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι βρίσκεστε ήδη σε ηλεκτρονική επικοινωνία μαζί τους αναλάβαμε, ως Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, την πρωτοβουλία δημιουργίας του εκπαιδευτικού υλικού «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ, μένουμε υγιείς και αξιοποιούμε δημιουργικά τον χρόνο μας μαθαίνοντας για το περιβάλλον» με σκοπό την παιδαγωγική υποστήριξη εκπαιδευτικών και μαθητών σε θέματα περιβάλλοντος και αειφορίας κατά την δύσκολη αυτή περίοδο της παραμονής μας στο σπίτι. Απώτερη επιδίωξή μας είναι η διατήρηση της επικοινωνίας, της δικτύωσης και της αλληλεπίδρασης με όλους εσάς τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς, έστω εξ αποστάσεως, προκειμένου να μην χαθεί η επαφή με την περιβαλλοντική εκπαίδευση τόσο η δική μας, όσο και των μικρών μαθητών μας με αυτήν.

Σας ενημερώνουμε ότι στο παρόν έγγραφο θα βρείτε συνημμένο αρχείο με το εκπαιδευτικό υλικό «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ, μένουμε υγιείς και μαθαίνουμε για το περιβάλλον»., που σας προτείνουμε. Το υλικό θα είναι αναρτημένο κα στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης (Καινοτόμες Δράσεις-Περιβαλλοντική Εκπαίδευση http://dipe-v-thess.thess.sch.gr) και στην ιστοσελίδα του Γραφείου Περιβαλλοντικής στον σύνδεσμο http://perdipethess.blogspot.com/. Από αυτό έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε, όποιες δραστηριότητες εσείς επιθυμείτε και να τις προτείνετε με την σειρά σας στους μαθητές και τις μαθήτριές σας. Στο σημείο αυτό πρέπει να πούμε ότι καταβλήθηκε προσπάθεια να συγκεντρωθεί υλικό από διάφορες πηγές, ώστε να μπορεί να το αξιοποιηθεί δημιουργικά και παραγωγικά από κάθε εκπαιδευτικό για τους/ις μαθητές/τριές του. Πρόκειται για συνδέσμους σε ηλεκτρονικά βιβλία (ιστορίες και παραμύθια) εκπαιδευτικά βίντεο, παιχνίδια κουίζ, κρυπτόλεξα, όλα περιβαλλοντικής θεματολογίας, σχετικό εκπαιδευτικό υλικό από το φωτόδεντρο και άλλες προτάσεις για ευχάριστες δραστηριότητες Π.Ε., που στόχο έχουν να απασχολήσουν δημιουργικά τους μαθητές/τριες. Το υλικό, θα επικαιροποιείται σε τακτά χρονικά διαστήματα και θα εμπλουτίζεται με νέες ιδέες. Τα παραγόμενα από τους μαθητές/τριες, αν και εφόσον υπάρξουν, μπορούν να αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου ή να μας τα αποστέλλετε στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση (vippeki71@gmail.com), προκειμένου να αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για μεγαλύτερη αλληλεπίδραση.

Είμαστε πάντα στη διάθεση σας ως Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για οποιαδήποτε υποστήριξη (τηλέφωνο επικοινωνίας: 6992202710, email: vippeki71@gmail.com).

Με την ευχή να βγούμε όλοι και όλες νικητές από αυτήν την πρωτόγνωρη δοκιμασία  σας ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!

Με το καλό να ξαναβρεθούμε και να είμαστε όλοι καλά!!!!

Η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Βίκυ Ιππέκη

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΑΓΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΥΕΣΗ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ, που μπορείτε να αξιοποιήσετε δημιουργικά στις τάξεις σας.