11°Νηπ. Σταυρούπολης

11° Νηπ. Σταυρούπολης
 Το 11ο Νηπιαγωγείο Σταυρούπολης από την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς, μέσα από πολλαπλές δραστηριότητες, φρόντισε να μεταφέρει στους μικρούς μαθητές σημαντικά μηνύματα για τη συνύπαρξή μας με τα ζώα, μικρότερα και μεγαλύτερα.

Με τα βιωματικά παιχνίδια, τα παιδιά μαθαίνουν πως η υιοθεσία ενός ζώου δεν είναι απλό πράγμα, αλλά συνοδεύεται από υποχρεώσεις προκειμένου να διασφαλιστεί η δίχως δυσάρεστες εκπλήξεις διαβίωσή του. Μάλιστα, μέσα στον χρόνο προέκυψαν και δύο υιοθεσίες αδέσποτων ζώων που βρέθηκαν έξω από το σχολείο, χάρη στην καμπάνια που έτρεξαν οι μαθητές μαζί με τις δασκάλες τους. Μια γάτα και ένα σκυλί κέρδισαν έτσι ένα ζεστό σπιτικό και ιδιοκτήτες που τα προσέχουν και τα αγαπούν. Τα παιδιά, μεταξύ άλλων, δημιούργησαν δύο θεατρικά δρώμενα με θέμα τις καλές και τις κακές πρακτικές απέναντι στα ζώα, ενημερώθηκαν από το Φιλοζωικό Πολιτιστικό Σωματείο “ΦΡΟΝΤΙΖΩ” και συνεργάστηκαν στο ξεχωριστό τους «Κτηνιατρείο». Πρόκειται για μια αξιέπαινη πρωτοβουλία, που αξίζει συγχαρητήρια και πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση, όχι μόνο στους σχολικούς χώρους, αλλά και σε κάθε κοινότητα που υπάρχουν και μεγαλώνουν παιδιά.
.