Διαδραστική διαδικτυακή εφαρμογή με θέμα το αρχαίο θέατρο «Θεατροπαίγνιον»

Απρ 202212

arxaio theatroΜία διαδραστική διαδικτυακή εφαρμογή με θέμα το αρχαίο θέατρο, που απευθύνεται σε μαθητικό κοινό, σχεδίασε η Εφορεία Αρχαιοτήτων (ΕΦΑ) Πειραιώς και Νήσων, στο πλαίσιο της Πράξης ΕΣΠΑ «Από το Μουσείο στο θέατρο». Μέσω αυτής της διαδικτυακής εφαρμογής, οι μαθητές γυμνασίου και λυκείου προσεγγίζουν με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο τον κόσμο του θεάτρου, παρακολουθώντας τη διοργάνωση των Μεγάλων Διονυσίων στην πόλη της Αθήνας και τις προσπάθειες ενός νεοεμφανιζόμενου ποιητή να διδάξει τον θίασό του.

Κλικ στην εικόνα για την εφαρμογή

19/5/1919: Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου
    Η γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου αναφέρεται σε σφαγές και εκτοπισμούς εναντίον Ελληνικών πληθυσμών στην περιοχή του Πόντου που πραγματοποιήθηκαν από το κίνημα των Νεότουρκων κατά την περίοδο 1914-1923. Ο αριθμός των θυμάτων έχει υπολογιστεί από έναν Πόντιο μελετητή σε 353.000, αριθμός που υιοθετείται και από τις περισσότερες ξένες πηγές.
    Σχετικό βίντεο

- Σχετικές αναρτήσεις