Υλικό σεμιναρίου «Τα έμφυλα στερεότυπα στο παιχνίδι και στη λογοτεχνία για παιδιά»

Μαρ 20228

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων Βασιλικής Αρβανιταντώνη,  και οι Διευθύνσεις Π.Ε. Α΄,Β’, Γ’, Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, συνδιοργάνωσαν και υλοποίησαν  διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα «Τα έμφυλα στερεότυπα στο παιχνίδι και στη λογοτεχνία για παιδιά», την Τρίτη, 1η Μαρτίου. Εισηγήτριες ήταν η κα Δήμητρα Κογκίδου, Καθηγήτρια, Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων στο ΑΠΘ, Συντονίστρια των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων στα ΑΕΙ και η κα Μένη Κανατσούλη, Καθηγήτρια, Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, ΑΠΘ.

Δείτε σχετικό υλικό του σεμιναρίου

«Όλα τα παιχνίδια για όλα τα Παιδιά»  Κογκίδου Δήμητρα

Κλικ στην εικόνα

τα Παιχνίδια για όλα τα Παιδιά Δήμητρα Κογκίδου Τα Νέα της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης ΕΙΚΟΝΑ 2

Κλικ εδώ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ

5/10: Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών
Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO για να μας υπενθυμίσει τον καθοριστικό ρόλο που παίζει ο δάσκαλος μέσα στην κοινωνία, είτε εργάζεται σε μία πλούσια πόλη της Δύσης, είτε σε μια αυτοσχέδια σχολική αίθουσα κάποιου στρατοπέδου προσφύγων.

Δείτε το σχετικό video

Μαθητικές δημιουργίες για την ημέρα εκπαιδευτικών

- Σχετικές αναρτήσεις

Μάρτιος 2022