Ψηφιακό υλικό από το ΠΙΟΠ: «Οι γραφές του ΄21»

Απρ 20218

«Οι γραφές του ΄21» ψηφιακό υλικό του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς. Η εικαστικός καλλιγράφος Μαρία Γενιτσαρίου παρουσιάζει το άγνωστο εν πολλοίς θέμα των υλικών και των εργαλείων γραφής κατά την προεπαναστατική και την επαναστατική περίοδο. Μεταξύ άλλων, εξηγεί πώς έφτιαχναν μελάνι από φούμο και γιατί ήταν απαραίτητο το βουλοκέρι. Μας διαφωτίζει έτσι σχετικά με το πώς γράφτηκαν όσα σήμερα αποτελούν τα γραπτά τεκμήρια της Ελληνικής Επανάστασης και της πρώτης διοίκησης του ελληνικού κράτους. Η συγκεκριμένη παραγωγή παρακάτω απευθύνεται κυρίως σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με δυνατότητα παρακολούθησης και από μαθητές Στ’ Δημοτικού.

22/4/: Ημέρα της Γης
Η 22α Απριλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα της Γης το 1970 με στόχο την ευαισθητοποίηση των ανθρώπων για σεβασμό στο περιβάλλον.
   - Σχετικές αναρτήσεις

22/4/1906: Διοργανώνεται στην Αθήνα η Μεσοολυμπιάδα, με αφορμή την επέτειο 10 ετών από την τέλεση των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

Απρίλιος 2021