Δράση: «Βρες μια ιστορία», Διευθύνσεις Α/θμιας Εκπαίδευσης Αττικής, Πολιτιστικά Θέματα

Ιούν 202022

Πρόκειται για μια δράση δημιουργικής γραφής που οργανώθηκε με τη συνεργασία των Διευθύνσεων Π.Ε. Πειραιά, Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, με αφορμή τέσσερα έργα που παραχώρησε η βραβευμένη εικονογράφος κ. Κέλλυ Ματαθία-Κόβο σχετικά με τον εγκλεισμό  στο σπίτι λόγω covid-19.

Κάντε κλικ στην εικόνα και δείτε τις ιστορίες μαθητών και μαθητριών που επελέγησαν από τις σχολικές ομάδες σχολείων της Αττικής οι οποίες συμμετείχαν στη δράση «Βρες μια Ιστορία» αλλά και ιστορίες γονέων.

1. 10/08/1920: Ο σουλτάνος Μεχμέτ ΣΤ υπογράφει τη Συνθήκη των Σεβρών, που βάζει την οριστική «ταφόπλακα» στην Οθωμανική Αυτοκρατορία. Η Ελλάδα κερδίζει εδάφη και γίνεται «η χώρα των δύο ηπείρων και των πέντε θαλασσών» σύμφωνα με τον Ελευθέριο Βενιζέλο.

Ιούνιος 2020
« Μαΐ   Ιούλ »