Σχεδι@ζω για όλους: Εκπαιδευτικό και εποπτικό υλικό για μαθητές με αναπηρία

Νοέ 20168

prosvasimoTo εκπαιδευτικό υλικό και λογισμικό που είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα έχει ως στόχο να υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς στο έργο τους.

Το προσαρμοσμένο εκπαιδευτικό υλικό με βάση τη μέθοδο easy to read- κείμενο για όλους,  μπορεί να συνδέεται πρωτίστως με την εκπαίδευση μαθητών με νοητική αναπηρία, αλλά μπορεί να αξιοποιηθεί και για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, αυτισμό κ.α. – Παιδικά Παραμύθια & Ιστορίες στην Ελληνική Νοηματική- Online Λεξικό Εννοιών στην ΕΝΓ: Κατηγορίες – Βιβλία διασκευασμένα και προσαρμοσμένα για αμβλύωπες μαθητές κ.ά.

Κλικ στην εικόνα

1. 24/07/1923: Υπογράφεται η Συνθήκη της Λοζάννης, που καθορίζει τα ελληνοτουρκικά σύνορα: Στη στεριά, ο μέσος ρους του ποταμού Έβρου. Στη θάλασσα, αποδίδεται στην Ελλάδα κάθε νησί, νησίδα και βραχονησίδα που βρίσκεται πέρα από τα τρία μίλια από τις μικρασιατικές ακτές, εκτός από την Ίμβρο και την Τένεδο.

Νοέμβριος 2016
« Οκτ   Δεκ »