Δημοκρατική Παιδεία: εκπαιδευτικό υλικό σχετικό με την άρση των προκαταλήψεων και των στερεοτύπων και την ανάπτυξη της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης

Οκτ 201620

δημοκρατικη παιδειαΗλεκτρονική πλατφόρμα  η οποία θα βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς να βρουν εκπαιδευτικό υλικό (ανά θεματική ενότητα, σχολική τάξη και είδος υλικού) και να οργανώσουν δράσεις στις τάξεις και τα σχολεία τους. Κλικ στην εικόνα για το υλικό

Η Δημοκρατική Παιδεία συγκεντρώνει εκπαιδευτικό υλικό με έμφαση σε δραστηριότητες και προτάσεις δράσεων τις οποίες οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εντάξουν στη διδακτική πρακτική τους. Το διαθέσιμο εκπαιδευτικό υλικό κατηγοριοποιείται ανά θεματική ενότητα, σχολική τάξη και είδος υλικού ώστε οι εκπαιδευτικοί να μπορούν να αναζητούν εύκολα ιδέες και δραστηριότητες για να προωθούν στις τάξεις τους δράσεις σχετικές με την άρση των προκαταλήψεων και των στερεοτύπων και την ανάπτυξη της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης.

1. 19/07/1826: Ο Καραϊσκάκης γίνεται στρατάρχης της Ρούμελης

Οκτώβριος 2016