Εκπαιδευτικά προγράμματα και εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Σεπ 20143

χμΣτο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (ΒΧΜ), για την περίοδο από τον Σεπτέμβριο έως τον Δεκέμβριο 2014, προσφέρονται εκπαιδευτικά προγράμματα και εκπαιδευτικές επισκέψεις  για σχολικές ομάδες. Η συμμετοχή στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου, οι επισκέψεις σχολικών ομάδων και η συμμετοχή εκπαιδευτικών στις ενημερωτικές συναντήσεις παρέχονται δωρεάν. Στα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου γίνονται δεκτά σχολικά τμήματα  μέχρι 30 μαθητές. Για τη συμμετοχή σχολικών ομάδων στα εκπαιδευτικά προγράμματα ή για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικών επισκέψεων είναι απαραίτητη η προσυνεννόηση με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (τηλέφωνο: 213 213 9507). Οι δηλώσεις συμμετοχής στα εκπαιδευτικά προγράμματα και οι κρατήσεις για εκπαιδευτικές επισκέψεις της περιόδου Οκτωβρίου – Δεκεμβρίου 2014, θα ξεκινήσουν από τη Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου 2014 (καθημερινά και ώρες 09:00 έως 15:00). Θα τηρηθεί απόλυτη σειρά προτεραιότητας. Η ώρα προσέλευσης των σχολικών ομάδων πρέπει να τηρείται αυστηρά· σε περίπτωση καθυστέρησης το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μπορεί να ματαιωθεί.

Για τα προγράμματα και  περισσότερες πληροφορίες δείτε το συνημμένο αρχείο.

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σεπτέμβριος 2014