Στείλτε Όλους τους Φίλους μου Σχολείο!

Φεβ 201412

actionΗ φετινή Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση είναι από τις 4 έως τις 10 Μαΐου 2014και το θέμα της είναι Εκπαίδευση και Αναπηρία.

Φέτος ας δείξουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στα παιδιά όλου του κόσμου που είτε δεν πηγαίνουν καθόλου σχολείο είτε  η αναπηρία τους τα εμποδίζει να λαμβάνουν μια εκπαίδευση σωστή και ποιοτική, μια εκπαίδευση που δικαιούνται. Γίνετε και εσείς μέρος της εκστρατείας με 3 απλά βήματα:

1. Δηλώστε τώρα συμμετοχή. Μπείτε στην ιστοσελίδα της ActionAid συμπληρώστε τη φόρμα συμμετοχής και στείλτε την  μέσω email (education.hellas@actionaid.org) ή fax (2109212376).

2. Περιμένετε να σας αποσταλεί ο φάκελος με το υλικό της εκστρατείας. Εφόσον έχετε συμπληρώσει τη σχετική φόρμα θα σας σταλεί το εκπαιδευτικό υλικό που περιλαμβάνει: συλλογή πραγματικών ιστοριών με παιδιά από όλον τον κόσμο, οπτικοακουστικό υλικό, αφίσα για την τάξη και υποστηρικτικό υλικό για τη θεματική. Η αποστολή του υλικού θα γίνει στο τέλος Μαρτίου 2014 και είναι δωρεάν για όλα τα σχολεία που θέλουν να συμμετάσχουν.

3. Ώρα για δράση! Την εβδομάδα 4-10 Μαΐου αφιερώστε όσο χρόνο θέλετε (από μία ώρα έως μία εβδομάδα) για να συζητήσετε στην τάξη τη θεματική, να κάνετε τις προτεινόμενες δραστηριότητες και να δημιουργήσετε τη δική σας αλυσίδα αλληλεγγύης!
 Δηλώσεις συμμετοχών έως 10 Μαρτίου 2014

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Φεβρουάριος 2014