ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ

Εργασίες μαθητών στο μάθημα Γραφιστικές εφαρμογές

Λογότυπα με χρήση του χρυσού κανόνα

Δεκ 20185

Λογότυπο σχεδιασμένο με “χρυσούς”* κύκλους.

*σχεδιασμένο αναλογικά με τη χρήση της χρυσής τομής.

Σχεδιασμός χρυσής τομής

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λογότυπα με χρήση του χρυσού κανόνα

Γραμματοσειρές

Δεκ 20184

Τι ειναι ποια αυτές οι σειρές;

Μια γραμματοσειρά (font) είναι ένα σύνολο τυπογραφικών χαρακτήρων (γλύφοι), σχεδιασμένων με γνώμονα την αρμονία και την ομοιομορφία μεταξύ τους. Συνήθως, μια γραμματοσειρά περιλαμβάνει τα γράμματα του ελληνικού και αγγλικού αλφάβητου, μια σειρά αριθμών, σημεία στίξης, σύμβολα κ.ό.κ. Μπορεί, επίσης, να αποτελείται εξ ολοκλήρου από ιδεογράμματα και σύμβολα, π.χ. μαθηματικά σύμβολα, μουσικές νότες, σύμβολα χαρτογράφησης κ.ο.κ.

Οι βασικές κατηγορίες γραμματοσειρών

Serif
Το βασικό χαρακτηριστικό των Serif γραμματοσειρών είναι οι πατούρες που διακρίνονται καθαρά σε σχέση με το υπόλοιπο σχήμα του γράμματος. Τα στοιχεία αυτού του τύπου κατάγονται από τους Ρωμαίους τέκτονες που σκάλιζαν στο τελείωμα κάθε πλευράς του γράμματος μια πατούρα για να ενισχύουν την παρουσία τους. Οι γραμματοσειρές Serif χρησιμοποιούνται κυρίως σε μεγάλα κείμενα γιατί θεωρούνται ότι προσφέρουν την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα. Χωρίζονται σε υποκατηγορίες όπως οι Old Style και οι Modern ή Didone ανάλογα με το έτος και τη σχεδίαση, καθώς και σε αρκετές παραλλαγές όπως οι Slab Serif και οι Νεοκλασσικές εξαιτίας των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών τους.

Sans Serif και λοιπές γραμματοσειρές. Sans Serif

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γραμματοσειρές

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ

Νοέ 201827

Η ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ

ανήκει στον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών

• Χρησιμοποιεί κείμενα, σχέδια και εικόνες
  • Μορφοποιεί οπτικά ένα μήνυμα
  • Αισθητικά άρτιο, πλήρες, κατανοητό
  • Μετάδοση μηνύματος για έναν ορισμένο σκοπό και σε συγκεκριμένο κοινό.

Ο Γραφίστας πρέπει να έχει την ικανότητα να συνδυάζει αρμονικά:

Εικόνες

Κείμενα

Σχεδία

Φωτογραφίες

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ

Καλημέρα κόσμε!

Νοέ 201826