Γνωριμία

Διορίστηκα στη Λέσβο το 2003 και από τότε διδάσκω Μουσική στο 4ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης. Πριν 2 χρόνια είχα την τύχη να αποκτήσω ειδική αίθουσα αποκλειστικά για τη Μουσική, με την επιμονή και συμβολή του διευθυντή κ. Πολύδωρου Βουγιού. Την αίθουσα αυτή την εξόπλισα αφενός με δικά μου μουσικά όργανα κι αφετέρου προμηθευόμενος, πάλι με τη στήριξη του διευθυντή, κάποια απαραίτητα εργαλεία για καλύτερη διεξαγωγή του μαθήματος.  Το μάθημα της Μουσικής προσπαθώ να γίνεται όσο δυνατόν πιο σφαιρικό με οπτικοακουστικά μέσα μόνιμα ή έκτακτα (π.χ. αφίσες στους τοίχους, βιντεοπροβολέα, μικροφωνική εγκατάσταση, κ.τ.λ.), βιωματική διδασκαλία με χρήση οργάνων (ντραμς, κιθάρας, ξυλόφωνου, μεταλλόφωνου, μικρών κρουστών, κ.τ.λ.). Θέλω να πιστεύω ότι τα αποτελέσματα είναι σαφώς καλύτερα απ’ ό,τι αν γινόταν το μάθημα με τον πατροπαράδωτο τρόπο σε μια κοινή σχολική αίθουσα. Θέλω να πιστεύω, επίσης, ότι ερχόμενοι οι μαθητές σε άμεση επαφή με “ζωντανά” μουσικά όργανα και τη ζωντανή εκτέλεση, βιώνουν μόνοι τους το ίδιο το μουσικό γεγονός κι ό,τι η συντονισμένη μουσική εκτέλεση μοιάζει με τις ίδιες τις ανθρώπινες σχέσεις: για να είναι σωστές και αρμονικές πρέπει εγώ να ακούω τον άλλον κι ο άλλος εμένα, να σέβομαι τον άλλο κι ο άλλος εμένα, να στηρίζω τον άλλο κι ο άλλος εμένα, κι αυτό το λίγο που παίζω είναι η σημαντική προσωπική μου συνδρομή στο μουσικό σύνολο, που το κάνω καλά και συγχρονισμένα, έχω πετύχει το σκοπό, ανεξάρτητα από το τελικό καλλιτεχνικό αποτέλεσμα, που είναι θέμα χρόνου. Έχω την ελπίδα ότι, οι μαθητές θα γίνουν πιο ευαίσθητοι στην καλή μουσική και την καλή και δημιουργική προσπάθεια!