«Κυνήγι Χαμένου Θησαυρού»

Φεβ 202012

Την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019 τα τμήματα Α3 και Γ3 του Πρότυπου Γυμνάσιου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων επισκέφτηκαν το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς και παρακολούθησαν αντίστοιχα τα προγράμματα «Κυνήγι Χαμένου Θησαυρού» και «Γιάννενα του χθες: ανιχνεύοντας το σήμερα» .
Συγκεκριμένα, οι μαθητές της α τάξης συμμετείχαν στο βιωματικό πρόγραμμα «Κυνήγι Χαμένου Θησαυρού», αφού επισκέφθηκαν την ανάλογη έκθεση εντός του Μουσείου Αργυροτεχνίας. Στόχος ήταν, με τη χρήση τάμπλετ και μέσω της ψηφιακής εφαρμογής, να αναζητήσουν τον θησαυρό επιλύοντας γρίφους με τη βοήθεια κειμένων ή των αντικειμένων της έκθεσης, διαδικασία διδακτική και ευχάριστη για εκείνους.
Παράλληλα, οι μαθητές της Τρίτης τάξης «ξεναγήθηκαν» εικονικά στα «Γιάννενα του χθες: ανιχνεύοντας το σήμερα», λαμβάνοντας μέρος στο ομώνυμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.’
Η διπλή δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια εκπαιδευτικών προγραμμάτων του σχολείου

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Παναγιώτα Βρίγκα, Μαρία Έξάρχου, Έλένη Ζήκου, Βασιλική Καλαντζή.

Συμμετοχή σε προγράμματα του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς

από κάτω από: Σχολικές δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Κυνήγι Χαμένου Θησαυρού»