Οκτ 08

Open Source Physics – Προσομοιώσεις φυσικής

Κάτω από (Φυσική) από στις 29-10-2008

guide_cover.gif

Η συλλογή του Open Source Physics παρέχει εκπαιδευτικούς πόρους που εμπλέκουν τους μαθητές σε γνωστικά αντικείμενα της φυσικής, των υπολογισμών και της σχεδίασης υπολογιστικών συστημάτων. Επιδιώκει την κατανόηση, περιγραφή, εξήγηση και πρόβλεψη των φυσικών φαινομένων εκ μέρους των μαθητών.

Οι προσομοιώσεις χωρίζονται σε κατηγορίες: Αστρονομία, Εκπαιδευτική Πρακτική, Γενική Φυσική, Οπτική, Άλλες Επιστήμες, Θερμοδυναμική και Στατιστική Μηχανική, Κλασσική Μηχανική, Ηλεκτρισμός και Μαγνητισμός, Μοντέρνα Φυσική, Ταλαντώσεις Κβαντική Φυσική.

Όλες οι προσομοιώσεις έχουν δημιουργηθεί με το Easy Java Simulations και εκτελούνται σε οποιαδήποτε πλατφόρμα έχει εγκατεστημένη τη Java. Εάν θέλετε να δημιουργήσετε τις δικές σας προσομοιώσεις με το EJS, επισκεφθείτε τον ιστότοπο όπου θα βρείτε πολλά χρήσιμα.

Στα αγγλικά βέβαια, αλλά να μια καλή ευκαιρία για εξελληνισμό!

Ιστότοπος