Στα βήματα του Πατούχα ξανά!

περιβαλλοντική λογοτεχνική ομάδα Γυμνασίου Κουνουπιδιανών Χανίων (σε συνεργασία με το 6ο Γυμνάσιο)

Εργαστήρια- εργασία και χαρά!

1. Δημιουργία βίντεο με stop motion!
  2. Ταμπλό για το επιτραπέζιο παιχνίδι του πατούχα σε τρεις διαστάσεις!
  3. Προετοιμασία για τα βίντεο, ζωγραφική.
  4. Διορθώσεις σε βίντεο.

…………………καλά τα πήγαμε!

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Εργαστήρια- εργασία και χαρά!”

1. Φεβρουάριος 24, 2013 στις 3:13 μμ       Κουκουράκη Χριστίνα Έγραψε:

Πραγματικά ήταν μια δημιουργική Παρασκευή! Μπράβο σε όλους μας!!!!!

καιρός

επισκέψεις

web statistics

Πρόκειται για το ιστολόγιο της περιβαλλοντικής – λογοτεχνικής ομάδας του Γυμνασίου Κουνουπιδιανών. Αποτελεί τόπο συνάντησης μαθητών και καθηγητών καθώς και χώρο ανταλλαγής απόψεων. Το βιβλίο που θα μελετηθεί είναι «Ο Πατούχας» του Ιωάννη Κονδυλάκη. Στόχοι η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, η επαφή με τη φύση, η μελέτη του έρωτα και η σχέση του με την εφηβική ηλικία, ο επαναπροσδιορισμός των αξιών της οικογένειας και της κοινωνίας, η καλλιέργεια ιστορικής συνείδησης και η απόκτηση ιστορικής γνώσης, η γνωριμία  με το σχολείο του παρελθόντος καθώς και η βελτίωση του σημερινού σχολείου όπως και των αρχών που το διέπουν. Βασικότερη επιδίωξή μας όμως αποτελεί η αισθητική απόλαυση που προκύπτει από την ανάγνωση ενός λογοτεχνικού κειμένου, η καλλιέργεια της φαντασίας και η ενίσχυση της κριτικής ικανότητας μαθητών και καθηγητών.