The Flagstaff Seminar: Educational Leaders without Borders

Rosmary Papas

Συνεργασία Ώστε Όλα Τα Παιδιά Να Πάνε Σχολείο

Αναγνωρίζουμε ότι:

• Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα να πάνε στο σχολείο
  • Η εκπαίδευση θα πρέπει να αντλεί από τους ανθρώπους τις δυνατότητες μιας προοδευτικής ανθρωπότητας που να είναι  περιεκτική και να σέβεται τη διαφορετικότητα
  • Τα σχολεία αποτελούν θεσμική δύναμη μόχλευσης για μεγαλύτερη ισότητα και ευκαιρίες
  • Οι εκπαιδευτικοί ηγέτες μπορούν και πρέπει να ενθαρρυνθούν να βγουν από τη σχέση σχολείου/πολιτείας, ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε αληθινοί εκπαιδευτικοί ηγέτες χωρίς σύνορα

Η Αποστολή & Οι Στόχοι Μας

Η αποστολή μας είναι η δημιουργία ενός παγκόσμιου δικτύου εκπαιδευτικών μελετητών και επαγγελματιών που έχουν επιλέξει να εργάζονται για λογαριασμό όλων των παιδιών που πηγαίνουν στο σχολείο. Αυτό σημαίνει όλα τα παιδιάσυμπεριλαμβανομένων των κοριτσιών σε όλες τις χώρες. Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα να πάνε στο σχολείο. Ο δεύτερος στόχος μας δεν είναι να κάνουμε τα σχολεία καθώς υπάρχουν πιο αποτελεσματικά σε αυτό που κάνουν, αλλά να αμφισβητήσουμε τι κάνουν τα σχολεία αρχικά και πώς λειτουργούν ή πρέπει να λειτουργούν για να παρέχουν μεγαλύτερη ισότητα σε όλα τα παιδιά και τις οικογένειές τους. Γνωρίζουμε ότι στις περισσότερες χώρες τα σχολεία είναι οι φορείς του εθνικού κράτους και της αναπαραγωγής του. Ορισμένα εθνικά κράτη είναι αποφασισμένα να επιβάλουν την κυριαρχία τους σε άλλα και να επιτύχουν αυτήν την κυριαρχία στρατιωτικά, πολιτικά και οικονομικά. Καλούμε εκπαιδευτικούς ηγέτες που αντιστέκονται και απορρίπτουν αυτόν τον σκοπό. Καλούμε εκπαιδευτικούς ηγέτες που είναι αντανακλαστικοί, δηλαδή σκέφτονται πώς σκέφτονται. Σκέφτονται τρόπους με τους οποίους η ηγεσία τους μπορεί να μας ωθήσει προς μεγαλύτερη ισότητα, ευκαιρίες, και ειρήνη μεταξύ των εθνών και εντός των εθνών. Για να γίνει αυτό, οι εκπαιδευτικοί ηγέτες πρέπει να είναι σε θέση να βγουν έξω από τα πολιτικά σύνορα του έθνους τους και να εργαστούν για την πολιτική ισοτιμία και την εγκατάλειψη της πρακτικής και των παραδόσεων του σεξισμού, του μισογυνισμού, του νατιβισμού, του ρατσισμού και της ξενοφοβίας. Οι εκπαιδευτικοί ηγέτες χωρίς σύνορα προωθούν την ηγεσία που έχει πάντα το ένα πόδι στο μέλλον και αυτό το μέλλον αφορά τη δημιουργία ενός πιο φροντισμένου, δίκαιου, ειρηνικού και ανθρώπινου κόσμου.