Σινεμά για τα παιδιά και τους νέους: Νεανικό Πλάνο

Η Δημιουργική Ομάδα για την Οπτικοακουστική Επικοινωνία και Έκφραση των Νέων Ανθρώπων ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ δημιουργήθηκε το 1992 από κινηματογραφιστές, εκπαιδευτικούς και άλλους πολίτες που δραστηριοποιούνται στο χώρο της τέχνης και του πολιτισμού.

Κύριοι στόχοι του είναι οι ποιοτικές πολιτιστικές παρεμβάσεις θεσμικού χαρακτήρα με τον σχεδιασμό και την υλοποίηση καινοτόμων δράσεων, οι οποίες απευθύνονται κυρίως στο παιδικό και νεανικό κοινό.

Η Παιδική και Νεανική Ταινιοθήκη του Νεανικού Πλάνου είναι η μοναδική οργανωμένη ταινιοθήκη του είδους της στην Ελλάδα, έχει δημιουργηθεί σταδιακά τα τελευταία δέκα χρόνια από βραβευμένες ταινίες σε μεγάλα διεθνή φεστιβάλ και εμπλουτίζεται συνεχώς με νέους τίτλους.

Για παράδειγμα:

Παιδικές και Νεανικές Ταινίες : Fiction

Ο Ιταλός, Ένα καλοκαιρινό παραμύθι, Ο κόσμος της Σοφίας, Μητρική Αγάπη, Ο μικρός άνθρωπος, Ένας μπαμπάς με είκοσι πέντε παιδιά, Μπαχ και Μπρόκολο, Ο νεαρός Aντερσεν, Ο νεαρός μάγος, H ξύλινη κάμερα

Παιδικές και Νεανικές Ταινίες : Κινούμενα Σχέδια

Ο Ντέσμοντ και το τέρας του βάλτου , Ο Κιρικού και η μάγισσα, Το παιδί που ήθελε να γίνει αρκούδα, Cercleen – Mια ερωτική ποντικοϊστορία, Cercleen – Tαξιδιάρικα ποντίκια, Ένα παραμύθι για δυο κουνουπάκια

Strings – Το Νήμα της Ζωής,

Παιδικές και Νεανικές Ταινίες : Μικρού Μήκους

Το κορίτσι και τα άλογα που χορεύουν, Η χώρα των πουλιών
Περισσότερα στοιχεία στον δικτυακό τόπο του Νεανικού Πλάνου και του Φεστιβάλ Ολυμπίας www.neanikoplano.gr

Πως θα κλείσετε προβολές

Οι εκπαιδευτικές προβολές για τα σχολεία γίνονται ύστερα από συννενόηση στα τηλέφωνα: 210 8664030, 210 8664378, 210 8660951 (πρωινές ώρες), 210 8612476 (απογευματινέςς ώρες)

Στην Αθήνα οργανώνονται προβολές στο Cine Φιλίπ ή σε κινηματογράφο πλησίον του σχολείου.

Σε κάθε πόλη της Ελλάδας, σε αίθουσα που επιλέγεται από κοινού.

Όλες οι οργανομένες προβολές από το Νεανικό Πλάνο γίνονται με μειωμένο εισιτήριο.

Πηγή: www.neanikoplano.gr

.