Δικτυακός Τόπος της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Δικτυακός Τόπος της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Σε λειτουργία τέθηκε από την Τετάρτη ο δικτυακός τόπος της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης (www.edutv.ypepth.gr ή www.edutv.gr), που σκοπό έχει την άμεση πρόσβαση μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων στις εκπαιδευτικές ταινίες της διεύθυνσης Εκπαιδευτικής ΡαδιοΤηλεόρασης.

Θα βρείτε και μπορείτε να παρακολουθήσετε πολλές ταινίες και παραγωγές για την Πρωτοβάθμια και την Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Υπάρχει χρονολογικός κατάλογος απο το 1990 ως και το 2009. Επίσης με χρήση της αναζήτησης μπορείτε να ψάξετε για παραγωγές σχετικές με κάποιο θέμα που σας ενδιαφέρει χρησιμοποιώντας λέξεις κλειδιά.

Υπάρχουν κατηγορίες σχετικά με:
Αγωγή Υγείας
Γεωγραφία
Γλώσσα – Λογοτεχνία
Ιστορία – Μυθολογία
Καλλιτεχνικά
Κοινωνική Αγωγή
Κυκλοφοριακή Αγωγή
Μαθηματική
ΜουσικήΠεριβάλλον
Φυσικές Επιστήμες
Αθλητισμός
Γλυπτική
Διαπολιτισμική Εκπαίδευση
Θέατρο
Φιλοσοφία
Χορός κ.ά.

Επίσης υπάρχει ενότητα όπου παρουσιάζονται δημιουργίες μαθητών.
Σε κάθε θέμα που διαλέξετε να παρακολουθήσετε, θα σας δοθεί δεξιά στο παράθυρο και ένας κατάλογος με σχετικά έργα. Ο κατάλογος των σχετικών έργων είναι πολύ χρήσιμος για να συνεχίσετε και να διευρύνετε την έρευνά σας για το θέμα που σας ενδιαφέρει.

Καλή περιήγηση!