Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Εικόνα κεφαλίδας ΤΣΙΑΡΑΝΙΚΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 1 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 1η

Εργονομία Η/Υ

Το video αυτό είναι ένα ευχάριστο σύντομο video όπου βοηθάει τους μαθητές ειδικότερα μικρότερης ηλικίας να κατανοήσουν και να εμπεδώσουν τους κανόνες εργονομίας που πρέπει να ακολουθούμε κατά την εργασία μας με έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή. Επιπλέον, το video είναι σύντομο πράγμα που βοηθά τους μαθητές να μην βαρεθούν. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε στο μέσο της διδακτικής μας ώρας σε συνδυασμό με το μάθημα μας ύστερα από συζήτηση με τους μαθητές μας για τους τρόπους που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σωστά τους υπολογιστές μας όπως επίσης και τι προβλήματα μπορούμε να εμφανίσουμε εάν δεν ακολουθούμε τους κανόνες. Έτσι οι μαθητές με τη βοήθεια του video θα είναι σε θέση να αναγνωρίζουν ποια είναι η σωστή στάση του σώματος όταν εργάζονται στον υπολογιστή, να γνωρίζουν τα βασικά προβλήματα που εμφανίζονται στην υγεία τους με την πολύωρη απασχόληση στον υπολογιστή και τέλος οι μαθητές θα είναι σε θέση να μπορούν να διαμορφώσουν το περιβάλλον εργασίας τους.

Προηγούμενη

Καλημέρα κόσμε!

Επόμενο

Δραστηριότητα 1 συνεδρία 3η