20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ – Π.Η. ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού εορτάζεται κάθε χρόνο στις 20 Νοεμβρίου, με αφορμή την επέτειο υιοθέτησης από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1989, της Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού.

Μάθε τη σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού με απλά λόγια!

H Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού με απλά λόγια στο φυλλάδιο  «Η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού με απλά λόγιa»

«Έχω, έχεις, έχει… όλοι έχουμε δικαιώματα!» – φυλλάδιο για παιδιά δημοτικού.

(Κλικ στην εικόνα)

Κάρτες με τα δικαιώματα του παιδιού

Έργα τέχνης με τα δικαιώματα του παιδιού

Η αλφαβήτα των δικαιωμάτων του παιδιού

Ασπρόμαυρες κάρτες με τα δικαιώματα του παιδιού

Φύλλα εργασίας για μικρές τάξεις

Κενές κάρτες για να γράψουν τα παιδιά τα δικαιώματά τους

Πρόταση κατασκευής με παλάμες

Παιχνίδι μνήμης για τα δικαιώματα

Τυπώνουμε τις καρτέλες δύο φορές και το παιχνίδι μπορεί να παιχτεί με τον κλασικό τρόπο των παιχνιδιών μνήμης ή διαφορετικά όπως το γνωστό παιχνίδι: «Go fish». Οδηγίες για το πως παίζεται μπορείτε να βρείτε εδώ.

Παιχνίδι ερωτήσεων για τα δικαιώματα

Πρόκειται για ένα διασκεδαστικό παιχνίδι που προτείνω να παιχτεί αφού τα παιδιά έχουν ασχοληθεί με το θέμα των δικαιωμάτων τους. Μπορούμε να χωρίσουμε τα παιδιά σε δύο ομάδες και να το παίξουμε σαν τηλεπαιχνίδι και εναλλάξ κάθε ομάδα να προσπαθεί να μαντέψει τη σωστή απάντηση σε κάθε ερώτηση.

Το παζλ των δικαιωμάτων

Actionaid: Ο Μαχντί και ο χαρταετός όλου του κόσμου (του Eric Herbette)

Με αφορμή το εκπαιδευτικό υλικό για την Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης της Actionaid, με τίτλο «Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος», το οποίο μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε εδώ, προτείνεται συνοδευτικό εποπτικό υλικό.

Το συνοδευτικό τραγούδι θα το βρείτε εδώ:

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από σχετικές δράσεις σχολικών μονάδων μπορείτε να βρείτε στον σύνδεσμο:

Πίνακες αναφοράς, φύλλα εργασίας  και flipbook για το παραμύθι θα βρείτε εδώ.

Η ιστορία της UNICEF με λόγια και εικόνες

Η ζωή στη Λουλουδούπολη

Ένα παραμύθι για τα Δικαιώματα των Παιδιών (με συνοδευτικό εποπτικό υλικό). Κλικ στην παρακάτω εικόνα.

«Το μαγικό πανί»: διδακτική αξιοποίηση του παραμυθιού της Γεωργίας Κοκκινάκη

(Κλικ στην εικόνα)