Συνέχεια του Scratch Day στη Ρόδο

Το Σάββατο 22 Μαΐου 2010 στους χώρους του Πανεπιστημίου Αιγαίου στη Ρόδο, πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία τα τέσσερα σεμινάρια για εκπαιδευτικούς που οργανώθηκαν από το Εργαστήριο Μαθησιακής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής του ΤΕΠΑΕΣ του Πανεπιστημίου Αιγαίου σε συνεργασία με Σχολικούς Συμβούλους της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, με αφορμή τη διεθνή ημέρα για το Scratch και θέμα «Εκπαιδευτικές Εφαρμογές με το Scratch». Η μεγάλη συμμετοχή και το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών μας πείθουν πως αξίζει να συνεχιστεί η προσπάθεια για την από κοινού διοργάνωση δράσεων ανάμεσα σε όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης με στόχο την επιμόρφωση και τη γενικότερη επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών και τελικό αποδέκτη το μαθητή ενός σύγχρονου, διδακτικά αναβαθμισμένου, ελκυστικού σχολείου.

Στο τμήμα των εκπαιδευτικών Πληροφορικής, έγιναν παρουσιάσεις από τον Γιώργο Φεσάκη, λέκτορα του ΤΕΠΑΕΣ, και τους συναδέλφους Ελισάβετ Μαυρουδή από το 3ο Γυμνάσιο Ρόδου, Δημήτρη Βαμβακά από το Γυμνάσιο Αντιμάχειας Κω και Νίκο Τζώρτζη από το Γυμνάσιο Παραδεισίου Ρόδου, με στόχο να συγκεντρώσουμε και να επεξεργαστούμε την εμπειρία από την αξιοποίηση του προγραμματιστικού περιβάλλοντος του scratch στη διδασκαλία της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο, είτε στο πλαίσιο του προγραμματισμού, είτε σε αυτό των συνθετικών εργασιών είτε και στα δύο. Δείτε φωτογραφικό υλικό καθώς και δύο από τις παρουσιάσεις (παρουσίαση Μαυρουδή και παρουσίαση Αράπογλου , παρουσίαση Βαμβακά ) που έγιναν στο τμήμα.

Τα πλήρη κείμενα των παρουσιάσεων των συναδέλφων Μαυρουδή και Αράπογλου βρίσκονται στα πρακτικά του 5ου Πανελλήνιου Συνεδρίου για τη Διδακτική της Πληροφορικής που έγινε στις 9, 10 και 11 Απριλίου στην Αθήνα: http://hermes2.di.uoa.gr:8080/didinf5/templates/themza_j15_13/Proceedings-5thPanHellenicConference-DidacticsOfInformatics.pdf